Yazı Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 15:47
 
Belediye meclis üyesi kimdir,ne iş yapar?
 
 

Belediye meclis üyesi kimdir,ne iş yapar?

Bu günkü köşe yazı konumuz bu.

Bir çok insan belediye meclis üyesi olma adına belediye seçimlerinde aday adayı olur,para harcar?

Siyasetteki ağabeylerine,parasına ve bazen de halk sevdiği için aday sıralamasına girerler.

Netice de seçim olur ve bir kısmı Büyükşehir Belediyesi,bir kısmı ise ilçe belediyesi meclis üyesi olur.

Peki seçildikten sonra gerçek görevleri nedir ve filliyatta ne yaparlar?

Belediye başkanına karar verecek seçmenler, seçtikleri belediye meclis üyeleri ile o kentin sorunlarının çözülmesini, buna ek olarak yaşanabilir bir kente ulaşmayı arzulamaktadır. Peki, belediye meclis üyeleri seçildikten anında sonra o il/ilçede ne faaliyet yapmaktadır? Kentinizin sağlıklı ve yaşanabilir olması yönünde ne şekilde bir faaliyette bulunmaktadır? Yalnızca meclis toplantılarına katılıp el indirip kaldırarak apar topar geçtiğimiz kararları seçip, sonrasında her toplantı amaçlı ” huzur hakkı ” ücretini alarak görevlerini yaptıklarını mı düşünmektedir? 

Yani belediye meclis üyesi demek o kentin yaşanabilir bir kent olması için mücadele eden demektir.

İstisnalar kaideyi bozmamakla birlikte meclis üyelerinin çoğunluğu belediye başkanının aldığı karar neyse ona el kaldıran olarak görmekteyiz.Meclis üyelerinin çoğunluğu istisnalar kaideyi bozmamakla birlikte kentin gelişmesinin önerisi yerine kime nasıl ihale aldırabilirim,yakınımı veya tanıdığımı nasıl işe aldırabilirim,belediye başkanına nasıl yakın olabilirimin hesaplarını yapmaktadır fiiliyatta.

Özellikle son dönemlerde izlediğim kadarı ile yine istisnalar kaideyi bozmamakla birlikte  hiçbir meclis üyesinin sosyal medya hesaplarında kebap ve yiyecek dışında bir paylaşım yaptığını görememekteyim.

Kırılmaca,darılmaca olmasın ama gerçek durum budur.

Ben isterim ki meclis üyelerimiz halkın içerisinde olsun,bulunduğu bölgelerde düğünlere,cenazelere,her türlü sosyal faaliyete sürekli katılsın,

Ben isterim ki yine ev ev dolaşıp dert dinleyip sorunları çözsün,

Yine ben isterim ki ihale peşinde koşacağına teşkilatı ile beraber olsun,sayesinde meclis üyesi olduğu partinsin bayrağını taşısın.Kerameti kendisinde bilmesin.

Tanıdığım meclis üyeleri var,partisi önemli değil.Adam kendi partilisinin işini halletmek yerine o işi daha da zorlaştırarak menfaat temin etmek istemektedir.Buna ise herkes bildiği halde ”bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” mantığı ile hareket edilerek göz yumulmaktadır.

Peki çözüm nedir?

Basit:İl ve ilçe teşkilatları,ağabeylerine,parasına,şah ve şöhretine bakmadan;

Halkla iç içe,maddi sıkıntısı olmayan,projeler üreten kişileri,il ve ilçe teşkilatları tesbit edip menfaat karşılığı olmaksızın ,gerekirse ön seçimle seçip sıralamaya koyduğu taktirde bu sıkıntıların aşılacağı kanaatindeyim.

Sağlıcakla kalın.

 

 

 
Etiketler: Belediye, meclis, üyesi, kimdir,ne, iş, yapar?,
Yorumlar
Adana Temizlik Şirketleri