Yazı Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 12:26
 
“Belediyenin Hiç Parası Yok”MUŞ
Av. Ömer Faruk AYDIN
https://www.omeraydin.av.tr/
 
 

Adalet yürüyüşü yapanlar yeni bir toplumsal adaletsizlik yaptı ve yaklaşık 500 aileyi yine aynı kılıfla mağdur etti. 

Çalışanlarını sistematik olarak işten çıkartan Adana BŞB her zamanki bahaneye dayandı. “Belediyenin hiç parası yok” sloganlarıyla belediye yönetenler çalışanlarını kişisel ve siyasi çıkarlara dayalı olarak işsiz bıraktı.

Birim amirlerine liste hazırlatıldı.

“Belediyemizin parası yok, birilerini işten çıkarmalıyız. Bir liste gönder.” Denilen birim amirleri, kişisel sorun yaşadıkları kişileri birinci sıraya, MHP’li olduğunu tahmin ettikleri kişileri ikinci sıraya yazarak listeler oluşturdu. 

Yani belediyede çalışıyorsanız; öncelikle yalaka olun, sonra “CHP liyim” diye bağırın isteniyor!

Peki, soruyorum, Sayın Zeydan Karalar bu listelerin bu yolla hazırlandığını biliyor mu?

Biliyorsa, belediyede mobbing ve siyasi baskı yapılmasından gayet memnun yani baskıcı bir başkan; bilmiyorsa yönetim işinde başarısız bir başkan. 

Her iki halde de Adana ili büyük bir imtihan içerisinde. Her iki halde de 500 ailenin hemen hemen hepsi haklı. Her iki halde de mobbing ve siyasi ayrımcılık var. 

Bir gecede birim amirlerince siyasi ve kişisel nedenlerle işten çıkarılanlardan gerekli şartlara sahip olanlar, bir ay içerisinde işe iade davası açabilirler. Bu bir aylık süre hak düşürücü nitelikte olup sürenin kaçması halinde işe iade talebi mümkün değil. 

Bilmeyenler için işe iade davasının tazminat davasından farkını basit anlamda izah edeyim. Tabi ki her iki davanın açılma koşulları farklı ancak bizi ilgilendiren kısım sonuçları. İşe iade davasını işçi kazandığında 4-8 ay arasında boşta geçirilen sürenin maaş olarak tamamını işveren ödemek yükü altına giriyor. Bunun yanında tabiki işçiyi de işe başlatmak durumunda. İşe başlatmayı yapmadığı taktirde 4-8 ay arasında iş güvencesi tazminatı ve diğer haklı kıdem, ihbar, fazla mesai, maaş alacağı vesair ödemeleri yapmak zorunda kalıyor. 

Yani işe iade davası, şartları varsa, tazminat davasından çok daha işçi yararına...

 
Etiketler: “Belediyenin, Hiç, Parası, Yok”MUŞ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri