Yazı Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 12:39
 
Devlet arşivi açsın.
Mahmut ERASLAN
 
 

Kendi çağdaşları içerisinde herhangi bir isim veya insan değildi öne çıktı öncülük etti.
İddiaları idealleri vardı ama her insan gibi oda değişim geçirdi ve bulunduğu konum, kurduğu ilişkiler onu farklı mecralara sürükledi. Ülkede onun belirlediği ilkeler doğrultusunda bir yaşam tarzı inşa edildi, belki inandığı, belki de ikna edildiği şeylerdi bilemiyoruz…
Atatürk doğdu yaşadı ve her insan gibi oda öldü, o gün bu gün her 10 Kasım’da resmi törenler yapılır ve bir süre tartışmalar alevlenir. Onu gerçekten sevenler olduğu gibi sevmeyenlerde vardır istismar edenler olduğu gibi…
Sonu gelemeyen tartışmalar sataşmalar sürtüşmeler, her yıl bir sorun çıkar veya çıkarılır, günlerce konu tartışılır ama bir türlü orta yol bulunup iş tatlıya bağlanamaz…
Bir kesim dindar kitle Atatürk ilke ve inkılaplarını eleştirir ve karşı çıkar.
Bir kısım Kemalistler adeta Atatürk’ü ilahlaştırır herkese dayatır.
Bir kısım vatandaşımız günahıyla sevabıyla bu ülkeye liderlik yapan biri olarak sever sayar.
Bir kısım Vatandaşımızda kendiişleri ile meşguldür, geçmişten daha çok geleceğe odaklanmıştır.

Daha farklı düşünenlerde çıkabilir ama her yıl aynı konuşmalar etrafında sıkıcı bir hafta geçiririz.
Ya birileri çıkar eylem yapar Atatürk heykeline saldırır, ya da bu yıl olduğu gibi eğitim için kendilerine emanet edilen çocukları alır heykel karşısında secdeye götürür!
Haftalarca öfke pompalanır, toplumda tartışmanın dozu artar aile içerisinde bile tartışma başlar iş çatışmaya dönüşür, kısır bir döngüdür her yıl tekrarlanır durur.
Ortak bir noktada buluşamayız, en azından daha sakin herkesin kendi inandığını yaptığı ama birinin diğerine karışmadığı bir ortam bir türlü oluşturamayız.
Atatürk’ü bir ilahlaştıran ve dayatan, ona toptan karcı çıkan her fırsatta küfür ve hakaret edenler bir türlü yakamızdan düşmüyorlar.
İnsanların bir kısmı ilah gibi sevebilir anıt kabirde gider alkış vurur ağlar dua eder tapınır dileklerde bulunur. Bunun tam tersi de olabilir.
Karşılıklı yapılan tüm hamleler gereksiz anlamsız faydasız tam tersine toplumda karmaşa ve kavgaya sebep olan, insanları kutuplaştıran, ülke içerisinde çatışmaya dış ve şer güçlerin işlerine yarayan hal ve hareketler…
İnsanların inanç ve ideolojileri, sevdikleri ve tabi oldukları liderleri, tüm değer ve kutsalları olan ne varsa dayatarak ne sevdirebilir, nede soğutabilirsiniz.


Devlet diyanet ve tarihçiler birbirlerinden farklı bir Atatürk anlatıyor bu böyle devam ettiği sürece bu karmaşa bitmeyecektir.
Atatürk’ün hayatını en doğru devletin elinde ki bilgi ve belge ile ortaya koyabiliriz.
Devlet arşivi açmalı işin aslını ortaya koymalı ve bu kavga karmaşa artık bitmeli değil mi?

 
Etiketler: Devlet, arşivi, açsın.,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri