Yazı Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 20:33
 
Geriye Bak İlerle!
Mahmut ERASLAN
 
 

Bir yılı daha geride bıraktık her yıl olduğu gibi yine bir yanda israf şatafat şımarık şirk içerisinde çılgınca eğlenen insanlar ve onları canlı olarak ekranlara taşıyan basın yayın organları.
Diğer yanda yeni yıla adım atan Dubai Tokyo Paris gibi onlarca ayrı yerden canlı yayın yapan kanallar, Doğu Türkistan, Suriye Yemen Afganistan gibi ülkelere her zaman olduğu gibi bu yılda kameralarını kapatanlar!
Sahi bu ülkeler yeni yıla nasıl, hangi şartlarda girdi gören duyan bilen bilgi sahibi olan var mı?
Bir yanda içki kumar vur patlasın çal oynasın, gününü gün eden insanlar, diğer yanda onların işledikleri günahlara engel olmak için çırpınan insanlar.
Dünyayı yöneten bir avuç mutlu azınlık her yıl olduğu gibi 2020 yılı içinde tüm plan ve programlarını yapmışlardır. Sadece savaş değil sözde barıştan yana eylem ve söylemleri, siyasetçileri, sinema sanat sektörleri de hazırdır yeni yıla…
Onların tüm kurum ve kuruluşlarıyla hazır olduklarına dair en küçük bir tereddüttüm yok.
Ya Müslümanlar?
2020 yol haritamız belli mi?
Batılıları taklit etmek onlardan kopya çekmek yerine kendi inanç ve kültürümüz doğrultusunda bir yaşam tarzı için Devlet millet siyasetçi gazeteci STK temsilcileri olarak işbirliğine hazır mıyız?
Ya STK’larımız teşkilatlanma plan ve programlarımız tamam mı?
Dernekler vakıflar cemaatler tarikatlar hazır mıyız birlikte istişare etmeye, birlikte iş yapmaya?
Gençlerin elinden tutmaya, okuyan araştıran kararlı istikrarlı dinamik bir gençlik için planımız var mı?
Hocalarımız kanaat önderlerimiz liderlerimiz istişare kültürünü yeniden hayata geçirmeye birlikte ümmetin sorunlarına çözüm üretmeye hazırlar mı?
Eğer cevabımız hayır ise Kafirlerin neden başarılı olduğunu Müslümanların neden başarısız olduğunu bir kez daha idrak etmiş olacağız.
Ve hazır olacağız o halde onların arzu ettikleri şekilde yönetilmeye ve yaşamaya…
Yada ibret alacağız hesap yapacağız yeniden ayağa kalkmaya!
Eğer toplumun düzelmesini istiyorsak önce biz düzeleceğiz. Bu kavme hitap edecek bu çağın insanına ulaşabilecek bir dil geliştirmeliyiz…
Gelin 2019 yılına geri gidelim ve bir iç muhasebe yapalım 365 içerisinde Ailemize, Anne babamıza, akrabalarımıza kaç günümüzü ayırabildik?
Bir yıl içerisinde Kuranı kerimi kaç kez , kaç hadis kaç fikir kitabı okuyup üzerinde tefekkür ettik?
Bir yıllık giderlerimiz içerisinde zaruri olan ile israfları birbirinden ayıralım sonra bir hesap yapalım ne kadar zekat verdik ne kadar infak yapabildik.
Atladığımız birleştirdiğimiz namazların sayıları kaçtır?
Ya cumadan cumaya, bayramdan bayrama kılınan namazlar, ertelenen ibadetler…
Mertçe bir soru saralım cevabını kendimiz vermek üzere harbi miyiz hesapçı mı?
Bu soruya en doğru cevabı verecek kişi yine kendisidir.
Sen ben, sizin cemaat, bizim tarikat hepimiz kendi iç muhasebemizi yaparak iyiliğin örneği olacağız, aksi takdirde iyiliği yapmak yerine sadece konuşmaya ve her şeyi karşıdan beklemeye devam edeceğiz ve bu toplum asla düzelmeyecek!
Müminler kardeştir ilkesinden hareketle kendi kurumlarımızın dışında olan kardeşlerimiz ile ilişkileri geliştirmek samimiyetimizi pekiştirmek din düşmanlarına karşı tek vücut olmak zorundayız.
Müslümanlar (cemaat tarikat vs)arası diyaloğun vakti geldi de geçiyor bile…
Bizim dağınıklığımız kafirlerin gücünü arttırıyor.
Tüm kurumlar birleşsin demiyorum elbette, bir araya gelinmeli birlikte iş yapmanın yollarını aramalı ve hayata geçirmeliyiz diyorum.
Aile ve akrabalık bağlarının güçlenmesi inançlı dinamik bir gençlik için tüm imkanlarımızla seferber olmalı İslam toplumunun oluşması /inşası için birlikte çalışmalıyız.
2020 yılı hocaların bir araya geldikleri birlikte iş yaptıkları bir yıl olması…
Gençliği önceleyen kadın ve çocukların içerisinde yer aldığı yeni projeler yeni bir dil yeni bir yöntem yeni bir ufuk ile umutla aşkla şevkle kardeşçe ümmetçe birlikte yol alabilmek duasıyla…

 

 
Etiketler: Geriye, Bak, İlerle!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri