Yazı Detayı
20 Şubat 2017 - Pazartesi 11:00
 
İftiranın yıkıcı etkisi...!
 
 

KURTBAKIŞI… Cengiz KURT

 

· Maksat iftira atmak olduktan sonra, söylenecek sözmü bulunmaz, fazilet bile iftiranın ekmeğine yağ sürer. (Lesage)
· İnsan genellikle başkasına sürmek istediği çamura bulanır. (Cenap Şehabeddin)
· İnsan iftirayı ancak önem vermemekle yenebilir. İftira edileni değil, edeni kirletir. (The Circle)
· Bir iftira başka iftiralar doğurur ve yerleştiği yerde ebediyen kalır. (Shakespeare)
· İftira, kılıçtan daha zalim silahtır, çünkü iftiranın açtığı yaralar hiç kapanmaz. (Henry Fielding)

·İftira et, tutmazsa da izi bulaşır. (Anonim)

· Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü Teâlâ onu Cehenneme sokar. (Hadis-i şerif)
 

        Bir gün Musa aleyhisselam, insanların konuşmalarından bıkmış, Ya Rabbi, n’olur bu insanlar benim hakkımda konuşmasın diye dua etmiş.
Allahü Teâlâ buyurmuş ki: Ya Musa, senin istediğin o şeyi ben, kendim için bile yapmadım. Görmüyor musun, duymuyor musun, Benim hakkımda neler konuşuyorlar.

İftira, toplumda adaletin tam olarak etkisini kaybettiği zamanlarda yaygınlaşabilen bir sosyal ve ahlâkı hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü adaletsizlik ve takipsizlik, kötü fiillerin yaygınlaşmasına ve artmasına yol açar.
 

Televizyon, Gazete, internet vs haberleri kadar arkadaş sohbetlerinin dahi zanlar, iddialar, iftiralarla kirlenebildiğini görmek ve bilmek ne kadar acı…

Ulusal politikalarda yıkıcı olmak için savaşla elde edilemeyen kazançların stratejik bir yönü de iftiralardır. Bazı ülkeler ulusal stratejik planları içerisinde iftiraları bir metot olarak kullanırlar. Tarih boyunca iftiralarla savaşlar çıkarılmış ve çöküşler yaşatılmıştır. Şimdilerde değişen bir şey yok aslında.

Mesela Nükleer silah var diye Irak’ın tepesine yağmur gibi bombalar yağmadı mı? Önce iftirayı atacaksın sonrada bombaları gökyüzünden yağdıracaksın. Sonrası ne oldu? Tabiî ki, Irak paramparça oldu. Ama ne çıktı ortaya? Kocaman hiç! Kime göre elbette gerçeklere göre. Ama masada oynanan oyun öylemiydi? Nükleer silah var diyerek elalemin vatanına bombalar yağarken aslında domino etkisi başlatılmıştı ve herkes nasibini alacaktı. Sonra silahların gölgesinde yaşam, neredeyse üçüncü dünya savaşı çıkacak zemin hazırlandı. Yeni terör örgütleri, kaos vs. neticesinde istikrar sorunu ve milyonlarca insanın ölümü, yaralanması ve vatanını terk ederek başka ülkelere sığınması …

Aksini kim iddia edebilir ki? Olsa olsa ortaya atılacak yeni İddia, yerini yeni bir iftiraya bırakacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti de tarihin her anında dış politikada atılan ve yayınlanan iftiralara karşı büyük mücadele vermek zorunda kalmıyor mu?

Günümüzde İftira, ülkemizin içerisinde de güzellikleri ateş topu gibi büyüyerek yakıp bitirmekte ve de her geçen gün hayatın her aşamasında daha da fazla kendini htirmekte.

Bireysel olarak yaşadığımız bu iftira çılgınlığı, toplumumuzu derinden yaralamaktadır. İnsanlarımız arasındaki, sevgi ve dostluk bağlarını zayıflatmakta, koparmakta, dayanışma gücümüzü yok etmekte; İnsanların birbirine olan güveni ortadan kaldırmakta, kısacası toplumumuzun sosyal hayatını tamamen felce uğratarak, yıkıcı bir etki yaratmaya hızla devam etmektedir.

İftira Çılgınlığına dur demeyerek ve onun amacına hizmet ederek yani iftiraya inanıp yandaş olarak geleceğimize yazık etmiyor muyuz? Geçmişimizin kemikleri sızlamıyor mu? Peki, ne oldu bu toplumun inancına ayıplarına, günahlarına. Sürekli bir iftira salgını almış başını gidiyor.

Sivil toplum örgütlerinde, siyasi partilerde, gazetelerde, TV lerde dahası her kesimde başarmak için seçilen en ucuz yol oldu iftiralar. Hiç kimse projelerle ve gerçeklerle er meydanına çıkmıyor artık. Takdir ve Tenkit yerini kötüye ve İftiraya bıraktı sanki…

Günümüzde her an ve her zaman bir iftiraya maruz kalabilirsiniz. Böyle bir durumda kendinizi üzmeyecek, serinkanlı ve sakin davranacaksınız. Sonrasında ne yapmanız gerektiğine ise karar verecek ve uygulayacaksınız.

Yapabileceğiniz birkaç yol önermem gerekirse;
-Adalete olan inancınızı kaybetmeyeceksiniz. Sonrası iyi bir avukat tutarak manevi tazminat davası açacaksınız.
-Karşı taarruza geçeceksiniz! Artık kim kime güç yetirirse.
-Allaha havale edeceksiniz.
           Takdir sizlerin. Ama! ne olursa olsun yapanın yanına kar olmasın!.
Hep Birlikte;Parlak Bir Geleceğe!…
 

cengizkurt01@gmail.com
facebook@cengizkurt01
twıtter@cengizkurt01

 
Etiketler: İftiranın, yıkıcı, etkisi...!,
Yorumlar
Adana Temizlik Şirketleri