Yazı Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 12:13
 
İnsan hakları sözde kalmamalı
Mahmut ERASLAN
 
 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde de belirtildiği gibi her insan daha anne karnındayken ırk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrım gözetmeksizin yaşama hakkına sahiptir. Bu, kağıt üzerinde belki böyledir ancak bugün dünyada özellikle de yaşadığımız coğrafyada maalesef bırakın hakkını insanın adı bile yoktur. 
Montesquieu (Montesku); "Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir" der. Şimdi kafamızı kaldırıp dünyaya şöyle bir bakalım haksızlığa uğramayan, hakkı gasp edilmeyen, emperyalizmin kölesi haline getirilmeyen kaç devlet kaldı? 
Bugün adına çağdaş denilen sözde medeni dünya, kendinden başkasına yaşam hakkı tanımayan ve bu pervasızlığı her geçen gün daha arttıran bir canavara dönüşmüştür.
Doğu Türkistan'da Çin zulmü altında soykırıma uğrayan soydaşlarımızın feryadı arşa ulaşmışken dünya, her zamanki rolünü oynamayı tercih etti. Emperyalistlerin biri vurup, biri temizleyip, biri pişirip hep birlikte yiyerek paylarını alırlarken mazlum coğrafyalardan, dünyaya kan ve gözyaşından başka hediyesi olmayanlardan birinin eli gözlerini, diğerinin ki kulaklarını, bir diğerinin eli ise ağzını kapatmakta. 
İşte yanı başımızda Suriye. 10 yıla yakındır üzerlerinde denenmedik bomba kalmayan insanlar ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Bir yandan baskıcı devlet politikaları, bir yandan terör belası diğer yandan ise her an üstlerine düşecek bir bomba ile hem kendilerinin hem de sevdiklerinin ölüm korkusu ile yaşayan Suriyeli mazlumların en büyük sorunlarından birisi de mülteci haklarının kendilerine sağlanmamasıdır. Türkiye'nin başlattığı sınır ötesi askeri operasyonlarla bölgeye bir nebze barış ve huzur ortamı gelse de, tüm provokasyonlara rağmen ülkemiz yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapsa da bu, onların yaşadığı dramı bitirmeye yetmedi.
Filistin davası Müslümanlar için kapanmaz bir yara. Siyonist katiller bu yaranın kabuk tutmasına bile müsade etmiyorlar. Her gün bir kaç kardeşimizin şehadet haberi, bir kaç ailenin daha evinin zorla ellerinden alındığı ve alıkonulan insanların meçhul akıbetleri düşüyor ajanslara.
Yine geçtiğimiz ay 6. yılı geride kalan ve tüm dünyanın gözü önünde, canlı yayında yüzlerce insanın şehadetine, binlercesinin yaralanmasına ve yüz binlercesinin mağdur olmasına neden olan Mısır darbesinin ardından bugün darbeciler yaptıkları zulümler nedeniyle emperyalistler tarafından 'en sevdiğim diktatör' olarak anılır oldu. 
Bütün bunların gölgesinde giriyoruz insan hakları gününe. 
Bu noktada bizler de Malcom X'in sözleriyle bir kez daha soruyoruz; "Eğer demokrasi özgürlükse neden bizim insanlarımız özgür değil? Eğer demokrasi adaletse neden biz adalete sahip değiliz? Eğer demokrasi eşitlikse neden biz eşitliğe sahip değiliz?" 

Kişisel hürriyetlerin kutsal olduğu düşüncesiyle, insanları sevmeyi öğrenmenin gerçek mutluluk olduğu bilinciyle, dünyadan aldığının karşılığını yerine koymanın her insanın zorunluluğu olduğu inancıyla kutluyoruz 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü... 
Şuna yürekten inanıyoruz; Eğer insanlık 1400 yıl önce gelen müjdeye kulak verse ve tarafsız olan herkesin kabul ettiği şekliyle bilinen ilk insan hakları evrensel beyannamesi olan Peygamber Efendimiz'in Veda Haccı'ndaki sözlerini kendisine destur edinse, bugün bu sorunların hiç birisini konuşmuyor olacaktık.
Sadece insanlığa değil bütün canlıların haklarına saygıdan bahseden ve bu hakları korumayı adeta emreden medeniyetin çocukları olarak bir an önce özümüze dönmemiz gerektiğine inanıyoruz. 
Biz soylu bir medeniyetin soylu insanlarıyız. İşte bu yüzden hak ve adaleti her şeyden üstün tutarız. Mazlumun dinine, diline, rengine bakmadan Haktan ve haklıdan yana tavır alırız. Tarih boyunca hep mazlum olmak düşer bahtımıza ama inanıyoruz ki yine de kalır dudaklarda şarkımız bizim. 
Hiç bir canlının ötelenmediği, güçlü olanın zayıf olanı ezmediği, huzur, barış ve esenlik içinde bir dünya dileğiyle Dünya İnsan Hakları Gününüzü tebrik ediyoruz.

 
Etiketler: İnsan, hakları, sözde, kalmamalı, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
26 Kasım 2020
Suriye’de insan olmak
12 Kasım 2020
Kamu kurumlarına Kelime-i Tevhid asılsa ne olur?
05 Kasım 2020
Müslüman İzmir’den yükselen tekbir sesleri!
27 Ekim 2020
Erdoğan Laiklik oyununu bozacak mı?
29 Eylül 2020
Sorunlarımızı kim çözecek?
25 Eylül 2020
Adı Furkan...
22 Haziran 2020
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı...
25 Mayıs 2020
Ölüm gelir ve...
15 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak hazır mıyız?
19 Nisan 2020
COVİD-19 ve ORUÇ
11 Nisan 2020
Kim nerede hata yaptı?
23 Mart 2020
Korona ile ortaya çıkan hastalıklar!
21 Mart 2020
Şimdi tefekkür zamanı…
13 Mart 2020
Siz Bizden misiniz?
11 Mart 2020
KORONADAN Ölürsek!
02 Mart 2020
Biz TÜRKİYEYİZ!
29 Şubat 2020
Gün birlik ve dayanışma günüdür...
17 Ocak 2020
Suriyeliler Misyoner kıskacında!
02 Ocak 2020
Geriye Bak İlerle!
18 Aralık 2019
Konuşması gerekenler susunca Fetvayı CHP'li Vekiller veriyor!
12 Aralık 2019
Cehenneme kim gidecek?
29 Kasım 2019
Evrenosoğlu’ndan önce kendimizi sorgulamalıyız?
24 Kasım 2019
Farkındayız, görüyoruz ve artık susmuyoruz.
20 Kasım 2019
Devlet arşivi açsın.
08 Kasım 2019
Yeni ve Problemli bir oluşum...!
05 Kasım 2019
Çukurova üniversitesi ilahiyat fakültesi kapanacak mı?
29 Ekim 2019
Sigara haram(mı)?
21 Ekim 2019
Bu bir TÜRK-KÜRT Savaşı değildir!
14 Ekim 2019
Barış Pınarı Harekatı'nda Amacımız Huzur, hedefimiz terör!
02 Ekim 2019
Başkan, Atatürk heykelini taşıyabilir (mi)
30 Eylül 2019
Suriyeliler bizi rahatsız ediyor...
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri