Yazı Detayı
11 Nisan 2020 - Cumartesi 17:47
 
Kim nerede hata yaptı?
Mahmut ERASLAN
 
 

Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil elbette.  Yapacağımız eleştiri ve tahlillerden ders çıkarmak ve aynı hataları tekrar yapmamaktır.

Yasağın uygulayıcılar tarafından halkı hazır görüp iki saat önce duyurması “görüldü ki” hataydı. Vatandaşın bir kısmı panik halinde kendini dışarı atmakla kalmadı, peşinden binleri sokağa sürükledi ve kötü örnek oldu.

Yaşanan sorunlar karar alınırken işin uzmanları ve yetkililer tarafından öngörülmedi mi acaba?

Kamuoyuna duyuru açıklamalı bir şekilde izah edilseydi aynı şeyler yaşanır mıydı acaba?

Hafta sonu havanın güzel olması, olası bir piknik yığılmasını önleme veya halkın bunu farklı alanlarda değerlendirerek sosyal mesafenin ihlal edilmesini önlemek amacıyla iki günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Ancak fırın, eczane, kargo şirketleri gibi zaruri alanlarda hizmet devam edecek ayrıca tüm illerde valilik tarafından koordine edilen VEFA sosyal destek grubu sahada olacak halkımızın tüm ihtiyaçları giderilecek bir mağduriyet yaşanmayacak. Panik havası oluşturmayalım, yasak saati başlayıncaya kadar acil ihtiyacı olan dışında lütfen kimse dışarı çıkmasın, kuralları ihlal etmesin.

Ama maalesef sokağa çıkma yasağı duyurulduktan sonra vatandaşlarımızdan bir kısmının sorumsuzca zaruri olmadığı halde (çerez, sigara, alkol gibi) ihtiyaçlardan dolayı marketlere akın etmiş üstelik maskesiz,  sosyal mesafe korunmadan, maalesef sert tartışma ve kavgalar yaşanmıştır. Haftalardır hassasiyetle uyulan kurallar ve sağlık çalışanlarının onca çaba ve gayretleri iki günlük sokağa çıkma yasağı bahanesiyle iki saat içerisinde yerle bir edilmiştir.

Yaşanan tüm olumsuzlukların ardından bu hataları yapan hem kendisini hem de çevresindeki insanları riske etmişlerdir. Artık mümkün mertebe kendilerini izole etmeli ve bundan sonra sorumlu davranmalılardır.

Kim nerede hata yaptı?

Kısaca bununda tahlilini yaparak bundan sonra yaşanabilecek olumsuzluklar açısından tedbir notumuzu alalım. Her birimiz hem bireysel hem kurumsal anlamda kendimizi çek edelim.

Bilim kurulu üyelerinin farklı basın-yayın organlarına verdikleri bilgilerin birbirleriyle çelişmesi, kurul adına tek bir sözcünün olmayışı kamuoyunda kafa karışıklığına sebep oldu/oluyor.

Adana özelinde;

Haftalardır ilgili makamlara gördüklerimizi, alınması gereken tedbirleri tüm samimiyet ve iyi niyetlerimizle dile getirmeye çalışıyoruz. Bir kısmı dikkate alınmış olsa da bazı ihmallerin olduğu yaşanarak görülmüş oldu.

Neydi bunlar? Adnan Menderes Bulvarı’nda vb. piknik alanlarındaki denetim yetersizliği, Kocavezir mahallesinde Suriyeli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı cadde üzerinde esnaf ve alışveriş yapan şahısların tüm tedbirlerin tersine hareket ettikleri, kuralları hiçe saydıkları görülmüş burada da maalesef emniyet güçleri ve zabıtalar yeterli müdahaleyi yapmakta geç kalmışlardır.

Hiyerarşik gecikmelerin yanı sıra sokağa çıkma yasağı duyurusunun ardından sokağa çıkan vatandaşların sorumsuz davranışları ve esnaflarında yasak olmasına rağmen satışa devam etmeleri ve bu suç olmasına rağmen onları denetlemesi gereken zabıta ve emniyet güçlerinin yerinde, zamanında müdahale etmemesi tüm bu olumsuzları yaşamamıza sebep olmuştur. Yaşanacak vaka sayısının artışında iyi niyetle ve istemeden olsa da payları olacaktır.

Bugünden sonra semt pazarları, marketler, piknik alanları ve Yüreğir, Seyhan ilçelerimizin güney mahalleleri daha sıkı denetlemeli, kamu çalışanı, esnafı, vatandaşıyla hepimiz sorumluluk bilinciyle hareket etmeli, yaşadığımız tüm olumsuzluklardan ders çıkarıp gerekli tedbirleri almalı, kurallara uymalıyız.  Aksi takdirde bedeli ağır olacaktır, bu bedeli tüm topluma ödetmek yerine sorumsuzca davranan, kuralları ihlal edenlere gerekli yaptırım uygulanmalı, bedeli ödetilmelidir.

Doğru bilgiye ulaşması noktasında en büyük sorumluluk gazeteci arkadaşlarımıza düşmesine rağmen tam tersi davranış içerisinde olan; halkı yanlış bilgi ve yönlendirme, işin uzmanı olamayan kişileri ekrana çıkarmak suretiyle yaşadığımız tüm bu olumsuzluklarda önemli bir rol oynamaktadırlar.

Kamu çalışanından siyasetçisine gazetecisinden belediyesine esnafından vatandaşına kadar herkes, hepimiz ideolojik, önyargılı yaklaşımlardan uzak durmalıyız, eleştirilerimizde yıkıcı değil yapıcı olmalıyız. Sağlımız ve ülkemizin geleceği için sorumluluk bilinciyle hareket etmeliyiz.

 
Etiketler: Kim, nerede, hata, yaptı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri