Yazı Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 13:39
 
KORONADAN Ölürsek!
Mahmut ERASLAN
 
 

Tüm dünyaya yayılan korona virüsü ülkemize ulaşmış durumda.
Korkunun ecele faydası yok tedbir alıp takdiri Allah'a bırakacağız.
Ülke olarak batıya ve birçok Arap ülkelerine kıyasla avantajlıyız diye düşünüyorum. Batı dış görünüşte temiz gibi yansıyor olsa da aslında birçok problem var hem sağlığa uygunluk hem sağlıklı beslenme açısından…
Biz bu korona sorununu da atlatacak bir milletiz(inşallah) çünkü diğer ülkelere göre avantajlarımız çok aslında, alınan tedbirlerde bunun bir göstergesi.
Temizlik konusunda süregelen bir kültürümüz var, evlerimiz her gün düzenli havalandırılır günlük temizlik yapılır. Beslenme kültürü olarak ta iyi durumda sayılırız ama işi sıkı tutmakta fayda var.
Fast  food  türü beslenme ne kadar kabul görse de yöresel ve sağlıklı ürünlerimiz her geçen daha fazla rağbet görüyor tekrar özümüze dönüyoruz…
Ülke olarak yaşadığımız en büyük sorun ön yargı ve kutuplaşmadır. İnancı zayıf veya inançsız insanlara karşı ön yargı nezaketsizlik tekfir aşağılama alay etme ötekileştirme gibi insanları dine karşı soğutan itici tipler veya dini dayatanların yanı sıra İnançlı insanların tercihlerine karşı saygısızlık dayatma bilgi yetersizliğinden dolayı birçok uygulamaya karşı çıkma gibi sorunlarımız var maalesef…
Eğer bu sorunu çözebilirsek ülke olarak önümüz açık geleceğimiz parlak diye düşünüyorum.
Çıkarılacak derslere gelince; Ölümden kaçış yok.
Ölüm bir bahane(hastalık kaza vs) ile gelecek bütün mal varlıklarımız, tüm yatırımlarımız ve sevdiklerimizden eninde sonunda bizi ayıracaktır!
Korona virüsü ile panikleyen dünya biraz daha fazla yaşamak için olması gerekenleri yapıyor tüm tedbirleri alıyor ama ölüm ötesi için avunuyor oyalanıyor ciddi manada gerekli tedbirleri al(a)mı yor!
Ölüm ötesi için tedbir konusunda şunlar yapın demeye gerek yok sanırım.
En sağlıklı bilgi kuranı kerim ve onun tefsiri niteliğinde hadislerdir. Yani peygamberimizin tavsiyeleri dediğimiz kendilerinin bizzat yaptıkları ve yaşadığı günlük ibadetler sağlık sosyal hayat ticaret eğitim vs gibi sünnetleri.
Ölüme karşı koyamayacağımıza ölümden kaçamayacağımıza göre ne yapmalıyız?
Evet, bu vesileyle kendimiz ve ölüm ile yüzleşme zamanı.
Sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: KORONADAN, Ölürsek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri