Yazı Detayı
24 Kasım 2019 - Pazar 19:39
 
Marka Şehir mi? Hem de ADANA!
İsmail NERİMANOĞLU
 
 

Marka Şehir Adana!
Son yıllarda duyduğum en büyük safsata!
Bir marka şehir masalıdır gidiyor. Kim inanıyor, kim bu işten rant elde ediyor, kimin eli Adana’nın cebinde bilen varsa beri gelsin.
Yerel medyada konuşulan ama Adanalıdan uzak bir söylem… Kim ne yapar, ne nasıl olur, o da ayrı konu.
Mesela; oldu ya Adana marka şehir oldu! Havaalanına sahip çıkabiliyor mu?
Güldürmeyin kargaları…
Bir dizi festival ve etkinlik yapılıyor bu etkinliklerin Adana markası değerini korumak için görevli bir birim var mı?
Etkinliği yapanlar cebini doldurup gidiyor! Ya sonrası? Ben daha şu festival oldu Adana kazançlı çıktı, diyen duymadım.

Bu konu uzun soluklu bir yazı…
İleriki zamana ayıralım, daha nefes kesici hallerini. Gelelim toplu taşıma araçlarına…

Her yerine nerede ise en fazla iki araçla gidebileceğiniz Adana’da bir yerden şehir merkezine dur-kalklarla 20 dk’lık yol bir anda 45 dk’dan aşağı sürmüyor. Araç sahipleri/şoförler canlarının istediği yerden yolcu alıyor. Yolcu istediği yerde inmek istiyor. Hatta evinin önünde bekleyen ve veya evinin sokağının başında bekleyenler mi ararsın… Duraklarda in-bin alışkanlığı bu şehrin halkına kazandırılmalı.

Kent kart uygulamaları tamamen fiyasko… Kayıt dışı ekonomi hala devam ediyor. Kartsız binerseniz araçtaki kent kart cihazından 3,50 TL kesmesi gerekirken şoför direk parayı cebine koyup parayı aldığını makine kayıt etmiyor.

Araçlarda ücret tamamen kaldırılmalı. Nakit para araç sahipleri ile bazı şoförlere yarıyor. Bazı şoförlerin aracın iki tekerine ortak olmadığını ispat edebilecek var mı? Bu son soru ispat edilebilmiş değil ama araç sahiplerinin midesini bulandırdığı konuşulan konu… Konuşuluyor.
Toplu taşıma araçlarında para her şartta kaldırılmalı. Tek binişlik üç binişlik beş bilişlik geçici kartların piyasaya sürülmesi gerekmektedir. Hem de ivedilikle.

Halk otobüslerinin renkleri marka şehir olması için çaba sarf edilen Adana için çok kötü renkler. Şehre yeni gelen biri halk otobüslerini cezaevi aracı sansa yerdir. Sanırsınız Kürkçüler Cezaevine tutuklu götüren toplu taşıma araçları… Araçların renkleri daha pozitif daha iç açıcı renklere büründürülmeli.

Toplu araçların yaşları…
Bu bütün araçlar için geçerli olmalı. Nedir, derseniz; en yaşlı araç 5 yaşında olmalı. Buna Adana Büyükşehir Belediye otobüsleri de dâhil. Kısa mesafe de olsa yolcunun rahatlığı öne çıkmalı araçların konforu yerinde olmalı.

65 yaş üstü yolcuların mağduriyeti giderilmeli. Devlet bu insanların paralarını ödüyor. “Ödüyorlar ama bizden geri alıyorlar” gibi saçma salak cümleler ancak sizi hem yalancı yaptığı gibi hem de kazancınıza haram para karışır. Duraklarda almadığınız 65 yaş üstü insanların yerinde yarın sizler de olacaksınız. Bugün yarını da var. Mazeretleriniz olabilir. Bunları meslek birliği başkanınızla konuşup çareler üretilebilir. Misal devletin kişi başı ödediği yıllık para 12 aya bölünür. 65 yaş üstü insanlara karlar verilir. Bu paralar aylık karta doldurulur. İsteyen kartındaki para kadar gezemeye çıksın.

Sahi yazımızın başında Marka Şehir Adana’dan dem vurmuştuk değil mi? Daha çok fırın ekmek yememiz lazım.

Dert bir değil elvan elvan.

 
Etiketler: Marka, Şehir, mi?, Hem, de, ADANA!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri