Yazı Detayı
17 Nisan 2020 - Cuma 11:34
 
Merkezi Hükumet mi Yerel Hükumette mi var?
İsmail NERİMANOĞLU
 
 

      “Sahra hastahanesi” İngilizce’den Türkçe’ye girmiş bir ifade. Bugünlerde korona virüs salgını çıktığından beri dünya gündeminde olan sabit hastanelerden yararlanma imkânının olmadığı yerlerde personelin tedavisini sağlamak amacıyla açılan seyyar veya yarı seyyar hastahane şekli.

       Gelelim Kemal Kılıçdaroğlu’na… “Adana Belediyesi sahra hastahanesi yaptı. Hem de bin yataklı. 45 günde değil. Bir belediye başkanının yaptığı devasa hastahane... Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı yapamıyor ya! Beceriksizlik! Yüzlerine gözlerine ancak bu kadar bulaştırabilirler.” Şeklide bir açıklaması TV programında arz-ı endam etti… Bu ifadeler geçen hafta cumartesi ve pazar günü sokağa çıkma yasağının ilân edildiğinde yasağın uygulanmasına iki saat kala sokağa çıkan insanların haleti ruhiyesinden daha vahim bir durum. Muhalefetin meseleleri böyle okuduğu yerde halkın bir kısmının zaruri ihtiyaçlar listesine alkol, sigara, kola, gofret türü şeyler alması arasında bir fark göremiyorum.

       Sonrasında CHP Adana il başkanı mevzuu kotarmak için açıklamalar yapıyor.  CHP Genel Başkanının yaptığı Devleti temsil eden hükümetten rol çalmaya çalışmanın işgüzarlığından başka bir şey değildir. “Merkezi hükümet” diye bir de ifade şekli olan muhalefetin sanki yerel hükümeti olan bir ülkede yaşıyormuş gibi konuşulması da CHP zihniyetinin ne kadar bilinçaltını ortaya çıkardığı kanaatindeyim. “hükümet” demek yerine “merkezi hükümet” der var mı bilen anlayanınız?

       Kafa aynı kafa olduğu için Kovid 19 salgınıyla ilgili her girişim ve icraat Hükümet tarafından illerde valilikler kanalıyla ilgili belediye başkanlarıyla koordineli çalışılıyor. Ali Kınık’ın bir şarkısı var “Ali Ayşe’yi seviyor bunu çocuklar bile biliyor” CHP Genel Başkanını Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu açıklamayı çocuklar bile yapmaz ama Kılıçdaroğlu yapıyor. Buna ancak ve ancak cahil cesareti denir. Sen eski adıyla SSK’da genel müdürlük yapmış insansın. Bir sağlık kuruluşunun nasıl işliyor ve işlevsel hale gelebileceğini herkesten daha iyi bilmen lazım.

       İşsiz kalmış vatandaşın işportacı mantığı ile çorapçı dükkânının önüne çorapları serip 3 tanesi 5 lira demek gibi bir sonuçla “Türkiye’yi yönetmeye talibim denmez.” İnsana gülerler. CHP zihniyeti yerel yönetim anlayışını hükümetmiş gibi ben yapıyorum oluyor “merkezi hükümet” yapamıyor tavır ve davranışlarıyla saçma salak açıklamalar yapabiliyor.

       Adana Valiliği Kemal Kılıçdaroğlu’nun röportajda verdiği ifadeden sonra gerekli açıklamayı yaptı. Lakin ortalık durulmadı. CHP il başkanı da konuya girdi. Ne var ki Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ben böyle bir açıklama ya da beyanım olmadı gibi söz sarf etmedi. Ettiyse söylediği yer ve kaydı ile benimle paylaşırsanız sevinirim. Ateş olmayan yerden dumanla haberleşme olmaz. Bu neyin mesajı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçmene bu şekilde ne mesaj vermeye çalışıyor? Bunu da bi’zahmet deyi versin.

 
Etiketler: Merkezi, Hükumet, mi, Yerel, Hükumette, mi, var?,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri