Yazı Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 11:39
 
Türk Milliyetçilerinin Gözünde Tayyip Erdoğan Dönüşümü
Tuna YILDIZ
 
 

      Türk Milliyetçilerinin anlatmakta en çok zorlandıkları şüphesiz yıllarca şiddetli muhalefet ettikleri şimdilerde ise sınırsız destek verdikleri Tayyip Erdoğan konusudur. MHP lideri Bahçeli 2015’den beri Tayyip Erdoğan’a vermiş olduğu destekten dolayı parti tabanında, siyasi çevrelerde, hatta parti içerinde dahi omurgasızlık, akıl tutulması, siyasi şantaj gibi mesnetsiz ithamlara maruz bırakılmıştır. Sayın Bahçeli tüm olumsuz eleştirilere ve siyaseten uğradığı kayıplara rağmen “Beka meseleleri “olarak tanımladığı çizgisinden taviz verememiştir.

       Devlet Bahçeli ve Türk Milliyetçilerinin gözünde Tayyip Erdoğan dönüşümünün anlaşılabilir doğru analizini yapabilmek için 2002’den bu güne kadarki süreç üç ayrı dönem olarak ele alınmıştır.

1)   2002-2015 Dönemi:

AKP siyasi konjektörünün ortaya çıkardığı bir parti, lideri Tayyip Erdoğan ise ülkenin en güçlü ve umut bağlanan tek siyasi aktörü konumundadır. Bu dönemde AKP kadrolarının Cumhuriyet ve Atatürk ile hesaplaşma gayretleri, Açılım süreci, FETÖ unsurlarınca tanınan harekât alanı, TSK ve Milli yapılarda tasfiyeler, Suriye politikası gibi pek çok ihmal ve hatalar yapılmıştır. Maalesef bu hata ve ihmaller ülkenin çehresini değiştiren yatırımlar ve ekonomik başarılarının gölgesinde kalmıştır. Türk Milliyetçileri ve ulusal yapıların şiddetli muhalefetleri halkta karşılık bulamamıştır.

2)    2015-2019 Dönemi:

         Tayyip Erdoğan öncülüğünde AKP’nin Devlet üst aklı ile birlikte FETÖ ve PKK terör örgütüyle mücadelesi, TSK’nın operasyon kapasitesi ve yetkilerinin arttırılması, Milli silah teknolojileri yatırımları, Doğru yönetilen Suriye ve Kuzey Irak politikaları, Batı emperyalizmine karşı yeni stratejik işbirlikleri gibi milli bir çizgide yürümüştür. İzlenilen milli politikalar ve alınan sonuçları neticesinde Türk Milliyetçilerinin gözünde sadece siyasi aktör olan Tayyip Erdoğan, milli bir siyasi aktör konumuna dönüşmüştür.           

      Tayyip Erdoğan’ın ve AKP’nin birinci dönemdeki hata ve ihmalleri unutuldu mu?  Yok, mu sayılacak?  Sorularına da bu bölümde cevap vermek doğru olacaktır.

Devlet üst aklı ve milletimizin sağduyusu bu dönemde AK parti ve Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu mücadele, ödemiş oldukları bedeller karşılığında geçmişteki hata ve ihmalleri için yeterli kefaret kabul etmekteyiz. Kefaretini ödemiş ancak sabıkalı olan bu yapıya Türk milliyetçilerinin verdiği, vermek zorunda olduğu desteğin asıl gerekçesi ise ülkemizin geleceğini şekillendirecek son derece kritik 2019-2023 dönemidir.                  

3)    2019-2023 Dönemi:

      Türk Milleti ve Devletimiz için sancılı ve kritik dönemdir. İzlenecek politikalar ve doğru hamleler neticesinde Türkiye bu dönemden Güçlü Dünya Devleti ya da Üçüncü dünya ülkesi olarak çıkacaktır.  Bu süreç güçlü millet desteği ile aşılacaktır.  Türk Milletinin esirgemeyeceğine inandığımız desteği için Sayın Erdoğan’ın kendisini dönüştürmesi gereken hassasiyetler mevcuttur. Daha güçlü destek için Tayyip Erdoğan dan:  Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine daha fazla saygı, Ülkenin geri kalan 50 ni kucaklayan yaklaşım, Daha fazla demokrasi daha fazla insan hakları, Demokratik Laik hukuk devletine bağlılık gibi konularda samimiyet beklenmektedir. S-400 Doğu Akdeniz’de milli çıkarlar, Ege ve Suriye gibi milli sinir uçlarında ise taviz vermeden yoluna devam etmesini istenmektedir.

      Türk Milliyetçileri olarak bu zorlu süreçte taviz vermediği sürece Tayyip Erdoğan’ın şartsız destekçisi olarak, her türlü bedeli göze alıp yanında durmayı milli bir mesele olarak görmektedir. .   Ak Parti içinde batı destekli yeni oluşumlarda bu süreci baltalama operasyonudur. Buradaki cevap aranması gereken husus AK Parti sermaye gurupları ve tabanının Türk Milliyetçilerinin göstermekte olduğu iradeyi gösterip göstermeyeceğidir

             Konuyu toparlayacak olursak Türk Milliyetçilerinin 2015-2023 döneminde vermiş olduğu ve vermeye devam edeceği koşulsuz destek bir siyasi partiye verilen destek olmayıp Sayın Tayyip Erdoğan’ın şahsında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne verilmiş destekten ibadettir. Türk Milliyetçilerinin partisi olan Milliyetçi Hareket Partisi bu sürecin sonunda ideolojik bir olarak yoluna devam edecektir. Kuruluş misyonu gereği ne zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milleti için yeni bir tehlike zuhur ederse yeniden koruma ve kollama görevinde sorumluluk alacaktır. AK Parti ise her konjektör partinin nihayeti neyse aynı akıbete maruz kalacaktır.

                                                                                                                                       

 

 
Etiketler: Türk, Milliyetçilerinin, Gözünde, Tayyip, Erdoğan, Dönüşümü,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri