Yazı Detayı
06 Ağustos 2017 - Pazar 21:29
 
UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI
 
 

Günümüzün en önemli  toplumsal problemlerden biri olan  madde bağımlılığında mücadelede Adana Narkotem ve Ülkü Ocaklarının yaptığı mücadeleye bir nebze olsun katkı sağlamak için bu yazıyı yazıyorum.

Bu bağlamda Adana Emniyet Müdürümüz Osman AK ve Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı başkanı Sayın Olcay KILAVUZ’a çıktığı bu yolda başarılar diliyor,ikisinden de Allah razı olsun diyorum.

Uyuşturucu;Belirli dozda alındığı zaman,kişinin sinir sistemi üzerinde etki ederek,
akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozan,fert ve toplum içerisinde iktisadi ve sosyal çöküntü meydana getiren,alışkanlık ve bağımlılık yapan,kanunların kullanılmasını, bulundurulmasını ve satışını yasakladığı narkotik ve psikotrop sözcükleriyle de tanımlanan maddelere "UYUŞTURUCU MADDE" denir.

Tarihi ise;Milattan 1550 yıl önce yazılmış Papürüs’lerde afyon, ağrı, sızı dindirici, uyuşturucu özellikleri olan bir ilaç olarak tanımlanmıştır. Esrar ve afyonun uyuşturucu etkisini ilk keşfedenlerin Sümerler olduğu bilinmektedir. Asuriler dönemine ait kabartmalarda haşhaş resimleri bulunuşu, afyonun bu devirlerde kullanıldığı ve bilindiğini göstermektedir.Mezopotamya’dan dünyaya yayıldığı düşünülen afyonu Sümerlerden sonra İranlılar ve Mısırlılar kullanmaya başlamış, özellikle Mısırlılar tarafından afyonun Avrupa’ya yayıldığı ve ilk olarak Yunanlıların bu maddeyi öğrendikleri anlaşılmıştır. Eski Yunan rüya tanrısı Murpheus’un sembolü afyon meyveleridir.

Adana Emniyet Müdürlüğü uyuşturucu tacirleriyle daha etkili mücadele edip köklerini kazımak için "narkotem" adını verdiği telefon ve whatsapp hattı kurdu. Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, telefon ve Whatsapp hattını bütün mahallere sprey boya ile yazdı.

Ak, uyuşturucu ve terörle daha etkin mücadele etmek, daha güvenli bir kent kurmak için yeni bir adım attı. Göreve geldiği günden beri terörist ve torbacıların üzerine giden Ak, vatandaşların uyuşturucuyla ve terörle mücadele eden polislere ulaşabilmesi için 0552 155 01 01 telefon ve Whatsapp hattı kurdu. Ak, vatandaşın telefon ve Whatsapp hattından haberi olması içinde "Güvenli Adana, 0552 155 0101 Narkotem" yazılı kalıpla Adana’nın bütün mahallerinin duvarlarına sprey boya ile yazdı.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ise “Uyuşturucuya Hayır!” kampanyası kapsamında daha etkin ve verimli bir kamuoyu çalışması için kurulan, “Uyuşturucu ile Mücadele Platformu” saha ve sosyal medya çalışmalarıyla; uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılmasını gaye edinmektedir.

“Ülkü Ocakları Uyuşturucu ile Mücadele Platformu”nun saha çalışmaları kapsamında ilk etapta İl-İlçe Emniyet, Sağlık Müdürlükleri ve uyuşturucuya karşı mücadele için kamu yararına çalışmakta olan sivil toplum kuruluşları (vakıf, dernek vs.) ile yapılacak eş güdümlü çalışmalar neticesinde belirlenen, alanında uzman konuşmacılar ile tertip edilecek seminer ve konferanslar aracılığıyla uyuşturucu hakkında toplumsal bilinçlenmeye ön ayak olunacaktır.

Bunların yanı sıra; saha çalışmaları kapsamında, şehir meydanları, otobüs durakları ve park gibi alanlar ile otobüs, metro, tren, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarında uygulanacak çeşitli faaliyetlerle, toplumsal bilinçlenme ve farkındalık oluşturma çalışmaları yapılacaktır.

Uyuşturucu madde kullanılması bugün itibari ile lise seviyesine düşmüştür.Bu işten en çok faydalanan uyuşturucu tacirleri en fazla zarar gören de gençlerimiz ve aileleridir.

Türkiye de uyuşturucu ticaretinin sevkiyatını PKK yapmakta ,izin vermediği ölçüde uyuşturucu madde akışı sağlanamamaktdır.Aslında uyuşturucu ile mücadele ,PKK ile de mücadeledir.Bu bağlamda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını en azından bunun ticaretini yapanlarını Adana Emniyet Müdürlüğü’nün 0552 155 01 01 Nolu hattına ihbar etmelerini rica ediyorum

Netice de hepimizin çocuğu vardır.Göz ,diş vs. ağrısının çözümü vardır.Ancak uyuşturucu kullanmak belli bir yerden sonra çözümü ölümdür.

Buradan gençlerimizde sesleniyorum;Uyuşturucudan uzak durun,kendinizi sosyal faaliyetlere yönlendirin ki uyuşturucu ile tanışmayasınız.Sağlıcakla kalın.

 

 
Etiketler: UYUŞTURUCU, MADDE, BAĞIMLILIĞI,
Yorumlar
Adana Temizlik Şirketleri