Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 13:48
 
Adana'nın göbeğinde bir insanlık dramı...!
Yaşam Haberi
Adana'nın göbeğinde bir insanlık dramı...!

Adana’da fedakar abla, iki yıl önce yüksek tansiyon nedeniyle  geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yatağa mahkum olan kardeşinin emekli olması için 7 aydır mücadele ediyor.

 

Seyhan ilçesinde Hatice Ok, iki yıl önce beyin kanaması geçiren ve ardından yatağa mahkum olan 48 yaşındaki erkek kardeşi Abdullah Çalışkan’ın bakımlarını kısıtlı imkanlarına rağmen sürdürüyor.Engelli kardeşinin tüm masraflarını kısıtlı imkanlarına rağmen üstlenen abla Ok, “Kardeşim, evime misafirliğe geldiğinde başının döndüğünü söyledi. Ardından rahatsızlandı. Hastaneye kaldırdık. Yüksek tansiyon nedeniyle beyin kanaması geçirdiğini öğrendik.”dedi.

 

 

Kardeşinin yaklaşık 5 ay yoğun bakımda kaldığını anlatan Ok,  taburcu olan kardeşinin kısmen felçli ve yatağa mahkum olduğunu belirtti. Fotokopi çekerek geçimini sağlayan kardeşinin artık “yatağa mahkum” olduğunu ifade eden OK,” Biz 3. Katta oturuyoruz. Fizik tedaviye ihtiyacı olan kardeşime bakabilmek için yandaki binanın birinci katını 600 liraya kiraladık. Parasını diğer erkek kardeşim karşılıyor. Ancak artık durumumuz kalmadı. Çok zor durumdayız. Yüzde 93 engelli raporu olmasına rağmen bakım parası da alamadık henüz.”diye konuştu.

 

 

-“Malulen emekli olmasını istiyoruz”

 

Kardeşinin malulen emekli olması için SGK’ya 7 ay önce müracaat ettiğini anlatan Ok, “12.ayda kardeşimin malulen emekli olması için evraklarını SGK’ya bıraktım. Ancak 7. ayda olmamıza rağmen hiç bir sonuç alamadık. Her ay düzenli olarak durumu gidip sormama ve  evrakları takip etmeme rağmen eksikler olduğunu söylüyorlar.Kardeşim emekli olmadığı için doktora götüremiyorum. İlaçlarını alamıyorum. Medikal malzemelerini almamız gerekiyor ama gücümüz kalmadığı için alamıyoruz. Göbeğinden mama ile besleniyor. Hastalığından dolayı psikolojisi bozuldu. Bunun için kullanması gerek ilaçları dahi bir kısmını kullanıyor ama bu yeterli gelmiyor.”şeklinde konuştu.

 

KAYNAK : www.ajansgundemi.com 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri