Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 10:43
 
Bugün Adanamızın kurtuluş yıl dönümü...
Kültür Haberi
Bugün Adanamızın kurtuluş yıl dönümü...

Bugün Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünde, bu topraklar için özveri gösteren Tekelioğlu Sinan, Kara Afat, Selahattin Adil, Manisalı Ali, Osman Çamurdan, İbo Osman, Hacı Ağa, Şehit Ökkeşoğlu, Efe Emin Ağa, Kılavuz Hatice, Tayyar Rahime, Kara Fatma ve Adile Onbaşı gibi daha nice kahramanlarımızı saygı ile anıyoruz.

Mondros Ateşkes Antlaşması'nın tek taraflı uygulamaları sonucu Fransızlar'ın Kilikya dedikleri Çukurova'yı sömürgeleştirme çabaları ilk işgal anlarından itibaren Adanalıların protestosu ile karşılaşmış "Feryatname" dedikleri telgraflarla da tepkilerini göstermişlerdi.Ermeni komitecilerine alet olan Fransız yöneticileri ve Fransız Genel Validen cesaret alan Ermeni çetecileri çapulculuk ve azgınlıkta sınır tanımıyorlardı. Ermeni ve Fransızların dayanılmaz hale gelen işbirlikçiliğine karşı ilk milli örgütlenme Karaisalı'da Kuvayı Milliye'nin toparlanmasıyla ortaya çıktı.

 

 

Çukurovalılar çete yöntemleri ile Toroslarda, Toros dağlarının eteklerinde, ovada yiğitçe savaştılar. I.Kavaklıhan, Aflak, II. Kavaklıhan savaşları ve Kumcu Veli ve köylü kadınların Menil taburunu Karboğazı'na çekmeleri, Türk milislerin ve 44 köylünün kahramanca dövüşerek Fransız Komutan Binbaşı Menil'in taburunu teslim almaları ile sonlanan baskın, Yarbaşı ve Hinnepli, Taşçı, Mercin ve Büyük Fadıl savaşları Fransızları önce savaş arası 20 günlük bir ateşkes sonra da Ankara Anlaşması yapmaya zorlamıştır.

Müdafa-i Hukuk Cemiyeti adına İbrahim Kethüda, Belediye Başkanı Mehmet Fuat ve Yeni Adana Gazetesi Sahibi Ahmet Remzi Bey'in dahil olduğu heyet, Aralık 1921′de Adana'nın yönetimini Türk Devleti adına teslim alınmışlar fakat Fransızların isteği üzerine bölgenin tamamının Fransızlarca tahliyesi 5 Ocak 1922 tarihine kadar uzamıştı; İşte bu tarih Adana'nın kurtuluşu günü olarak kabul edildi.

 

 

99 yıl sonra;

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere;

Adana'nın kurtuluşunda etkin olan DOĞAN takma adıyla topçu kumandanı Kemal Bey,

TUFAN takma adıyla Piyade Yüzbaşı Osman Bey,

SİNAN PAŞA takma adıyla Yüzbaşı Ali Ratip Bey,

KARA AFET takma adıyla Hasan Akıncı,

Beybaba Saadettin Bey,

Nihat Kızıldağlı,

Molla Kerim,

Emin Polat,

Ahmet Remzi Yüreğir'le beraber binlerce kahraman vatan evladını saygı ve minnetle anıyoruz. Bu onurlu günümüz kutlu olsun, emeği geçenlerin ruhları şad olsun

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri