Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 13:45
 
CHP Adana’da beklentileri karşılamadı!
Ajans ÖZEL Haberi
CHP Adana’da beklentileri karşılamadı!

CHP siyasetinin tabandaki önemli isimlerinden Tahsin Çoruk ile CHP’NİN 31 Mart sonrası Adana’da ki durumunu konuştuk. Çoruk hem tavan hem de taban siyasetine olan yakınlığı ile tanınıyor ve açıklamaları uzun süre gündemi meşgul edecek gibi…

 

CHP Adana’da sizce kazandı mı? Kaybetti mi?

Olayı şu açıdan değerlendirmek gerekiyor. CHP Adana’da Büyükşehir ile birlikte 4 İlçe Belediye Başkanlığını kazanarak son yılların en büyük yerel seçim başarısını gösterdi. HER ŞEY GÜZEL OLACAK sloganı kazanılan bu seçimler sonrası özellikle Adana Büyükşehir Belediyesi ölçeğinde ciddi sıkıntılar yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek gibi görünüyor. Şu an sokakta insanlar “Neden böyle oluyor? Neden hala seçim öncesi verilen vaatler ve sözler ile ilgili bir şeyler yapılmıyor?” gibi soruları sormaya ve bununla ilgili cevapları sorgulamaya başladılar. Seçim öncesi verilen vaatler, yapılacağı öngörülen projeler ve hizmetler yerine biz 31 Mart seçimlerinden beridir Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi arasında yaşanan kavgaları, iptal edilen Halk Kartları, işten çıkartılan yüzlerce insanı, yarım kalan projeleri unutmadan birde AK Partili Ozan Gülaçtı ve Zeydan Karalar’ın meclis diyaloglarını konuşuyoruz.

Peki, seçim öncesi vaatler ve sözler bundan sonra ki süreçte sizce unutulacak mı?

Ben bu konuda çok umutlu değilim açıkçası. Seçimler yapılalı 9 ay olmuş ve durum ortada. Hiçbir hizmet üretilmediği gibi bundan sonrası için de bir projenin gerçekleşeceğine dair bir ön görü bile yok. İnsanlar CHP’ye bunlar konuşulsun diye oy vermedi. Kolay ulaşılabilen bir başkan istedikleri için Büyükşehir’de Zeydan Karalar tercih edildi çünkü seçim öncesi bu anlamda insanlara çok büyük umut verildi. Ama maalesef Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in haricinde ulaşabildiğimiz bir Belediye Başkanı yok. Hatta telefon numaralarını bile değiştirmişler. Yüzyüze görüşmeyi geçtim telefonla dahi ulaşıp derdimizi anlatabileceğimiz bir ortam yok.

Bu durumdan CHP Genel Merkezinin haberi var mı?

CHP Genel Merkezinin bu durumlardan haberinin olmaması mümkün mü? Yani o konuyu konuşmak bile istemiyorum. Sokağın sesine kulak tıkayan siyasi partilerin ömrü tek dönemlik olur. CHP insanlara umut vererek 31 Mart seçimlerinde başarıyı yakaladı eğer bunu devam ettirecek ciddi projeler ve hizmet üretemezse halk seçtiği gibi sandığın içinde gömmeyi de bilir. CHP Genel Merkezinin bu anlamda sürekli uyarılarını bizde duyuyoruz ancak henüz yerelde bunun yansımalarını göremiyoruz

Peki hiç mi iyi giden bir şey yok?

Elbette eleştirilerin yanında yapılan iyi şeyleri de söylemek gerek. Sokakta insanların konuştukları ve bizlere yansıttıkları olumsuzluklar bunlar ancak sokakta Çukurova Belediyesinde seçildiği günden beridir ulaşılabilir olması nedeniyle takdir toplayan Soner Çetin gibi CHP’nin şu an Adana’da ayakta kalan tek ismi var. Bu anlamda Adanalı Sayın Başkanı takdir ediyor. Her Cuma HALK TOPLANTISI ile hesap veren, şikayetleri dinleyip anında çözümler üreten bir Başkan CHP içinde farkındalığını ortaya koyan başkandır. Soner Çetin bu anlamda CHP tabanında gün geçtikçe sempatisini artırıyor.

Bu eleştirilerinizi CHP Örgütlerine ilettiniz mi?

Hangi birini ileteyim. Gidip derdimizi anlatıyoruz. Örgütlerin Başkanlar üzerinde ki etkisini sabaha kadar tartışalım ne faydası olacak. Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi özelinde söylüyorum, Halktan kopuk bir yönetim anlayışının ayakta kalma şansı yoktur. Biz partinin tabanından en yüksek kademesine kadar ki isimlere bu konuda ki Adanalının şikayetlerini ilettik. Bundan sonrası CHP Örgütlerinin ve Genel Merkezin takdiridir. Eğer bu durumu düzeltecek hamleler yapılmazsa CHP 31 Mart seçimlerinde kazandığı bütün Büyükşehir Belediyelerini ve halktan kopuk başkanların İlçelerini kaybeder. Bunun tarihteki en büyük örneği ise 1989 seçimleridir.

Bu güzel sohbet için teşekkür ederiz

Asıl bana bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri