Haber Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 12:30
 
Ferat Yüksel konuştu… Adana kilitlendi!
Ajans ÖZEL Haberi
Ferat Yüksel konuştu… Adana kilitlendi!

Adana’da yayın hayatına başladığından itibaren farklı yayın anlayışı ve birbirinden dikkat çekici programlarıyla gündemde ki yerini koruyan 98.5 frekansında yayın yapmakta olan 01 FM bu kez bütün Adana kamuoyunun yakından tanıdığı bir ismi konuk aldı ve bütün Adana bu programa kilitlendi…

 

FERAT YÜKSEL KONUŞTU ADANA 01 FM DİNLEDİ!

 

Adana Medyasının Usta ismi Ercan Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu ve konuklarına SANSÜRSÜZ sorular sorduğu “Ercan Yılmaz’la 20 soru 20 cevap” isimli program ilk bölümünde bir zamanlar Adana siyasetinin ve yerel gündeminin sürekli hafızasında yer edinen Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ferat Yüksel konuk oldu. Yüksel yaklaşık 2.5 saat süren canlı yayında Yılmaz’ın bütün sorularına aynı içtenlikle cevap vererek yıllardır cevabını arayan sorulara ve konulara açıklık getirdi…

 

 

“BENİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE SAYIN DURAK DAVET ETTİ”

 

2009 yerel seçimleriyle birlikte Adana kamuoyunun önüne çıkan Ferat Yüksel bu süreci anlatırken öncelikle MHP’nin akademik kadrosunda bulunduğunu ve kamuoyu araştırmacısı olarak partisinin hizmetinde bulunduğunu bir dönemde gelişen olaylar neticesinde Belediyecilik ile tanıştığını söyledi. MHP’nin 2009 seçimlerinde Adayı olan ve tarihinde ilk kez Büyükşehir Belediyesini kazandıkları aday olan Aytaç Durak ile MHP Genel Merkezinin talimatları doğrultusunda görüştüğünü ve Adaylığının kesinleşmesinin ardından bu seçimde çok büyük ve kapsamlı bir çalışma ile seçimleri kazandıklarını belirten Yüksel, daha sonrasında bizzat Aytaç Durak tarafından Çukurova Üniversitesinde ki Öğretim Üyeliği görevini ifa ederken Büyükşehir Belediyesine geldiğini söyledi.

 

 

“AYTAÇ DURAK’A ÇEKİLEN OPERASYONU ÖNCEDEN SÖYLEDİM”

 

2010 yılında tam da seçimlerin yıldönümünde MHP’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Durak’ın açığa alınması sürecinde, o dönemlerde özellikle Büyükşehir Meclisinde yaşanan tartışmalarla yıpratılmaya çalışıldığını söyleyen Yüksel, bu konuda Durak’ın o süreçte Büyükşehir Meclisinde bir meclis üyesi ile bir petrol istasyonu sahibinin rüşvet görüşmesi olduğu iddia edilen ses kaydını dinletmesiyle olayların tırmandığını belirtti. Daha sonrasında ise Sayın Durak’ın İstanbul’a giderek bu konuları Ulusal Medya düzeyine taşımasının da yanlış olduğunu söyleyen Yüksel, konuyla ilgili dönemin MHP Adana İl Başkanı Ahmet Erdoğan’dan İstanbul’a gitmemesi noktasında Aytaç Durak ile görüşmesini istediğini ancak bu Ahmet Erdoğan’ın bu görüşmeyi yapmasına rağmen buna engel olamadıklarını ve Aytaç Durak’ın kendisine çekilen operasyonu göremeyerek aksine bu ateşe benzin döktüğünü kaydetti.

 

 

AYTAÇ DURAK BİR RANT KUMPASINA KURBAN EDİLDİ

 

Aytaç Durak’ın açığa alınmak suretiyle görevden el çektirilmesinin Adana’da bir kaos ortamı oluşturduğunu söyleyen Ferat Yüksel, Durak’ın görevden alınmasıyla ilgili hakkında üretilen dedikodularla ilfili olarak, “ 30 yaşında Aytaç Durak’ın ALTIN ÇOCUK ve PRENSİ gibi ünvanlarla anıldığı birisi olarak Sayın Durak’ın görevden alınmasını isteyecek kadar akılsız değilim” dedi. Aytaç Durak’ın açığa alınmasının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını ve bu operasyonun Aytaç Durak’ın iddia ettiği gibi bir FETÖ kumpası değil, RANT kumpası olduğunu söyleyen Yüksel, Aytaç Durak’ın yönettiği Büyükşehir Belediyesinin Devlet ciddiyeti ve kaliteli isimlerle birlikte yönetildiğini ve bu yüzden de RANT hesapları tutmayan güçlerin bu süreci hazırlayıp kamuoyuna sunduklarının önemle altını çizdi.

 

 

ZİHNİ ALDIRMAZ’I ADAY YAPAN TUNCEL VE DURAK’TIR

 

Aytaç Durak’ın açığa alınmasının ardından yapılacak olan Başkan Vekilliği seçimlerinde MHP’nin Adayı olarak Zihni Aldırmaz ismini gündeme getiren kişinin yine Durak ile birlikte MHP’den istifa eden Mustafa Tuncel olduğunu söyleyen Ferat Yüksel, Zihni Aldırmaz’ın o dönem ki Büyükşehir Meclisindeki partilerin ve bağımsızların aritmetiğinin kritik rakamlarda olmasından dolayı MHP’nin yine o dönem ki İl Başkanı Ahmet Erdoğan ve Merhum Recai Yıldırım’ın bilgisi dâhilinde aday gösterildiğini kaydetti. O süreçte açığa alınan Aytaç Durak’ın da bu konuda Zihni Aldırmaz lehine görüş bildirdiğini söyleyen Yüksel, Başkan vekilliği seçimlerinde Aytaç Durak’ın meclis üyelerini arayarak oy isteğini de ayrıca tarihe not düşme adına ifade etti.

 

 

ALDIRMAZ’IN MHP’DEN İSTİFASI ÇOK BÜYÜK BİR HATAYDI

 

Zihni Aldırmaz’ın MHP Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine seçilmesinin ardından yaşanan olaylar neticesinde MHP’den istifa etmesinin çok büyük bir hata olduğunu söyleyen Ferat Yüksel, o dönemlerde Aldırmaz’ın çok yakınında bir isim olmadığını ve bu konuyu MHP Genel Merkezine ileterek kendisinin de istifa edip Belediyeden ayrılmak istediğini bildirdiğini açıkladı. MHP Genel Merkezinden kendisine 2009 yılında Ülkücülerin oyu ile kazanılmış olan Büyükşehir Belediyesine sahip çıkması için orada kalması yönünde talimat verildiğini, Milliyetçi ve Üretken Belediyecilik hizmetine devam etmesi gerektiği noktasında almış olduğu Ülkücü öğreti gereği 3.5 yıl Aldırmaz ile birlikte Adana’ya çok ciddi hizmetleri birlikte yaptıklarını kaydetti.

 

 

ZİHNİ ALDIRMAZ AK PARTİ’YE GEÇMEK İSTİYORDU

 

Zihni Aldırmaz’ın MHP’den istifade etmesinin nedeni olarak o zaman iktidarın saflarında siyaset yapma isteğinin olduğunu düşündüğünü belirten Yüksel, o gün ki koşullarda bu isteğinin iktidarın saflarında Adana’ya daha iyi ve kaliteli hizmet üretebilme hedefinin Aldırmaz’da ağırlık kazanmış olabileceğini söyledi.

 

 

“CHP’YE GEÇTİĞİNİZ AN BÜTÜN GÖREVLERİMDEN İSTİFA EDERİM”

O dönemlerde Zihni Aldırmaz’ın CHP ile bir flörtünün de olduğunu kaydeden dönemin en önemli Büyükşehir Bürokratı olan Ferat Yüksel, bu düşüncesini kendisiyle paylaşan Aldırmaz’a cevaben, “CHP’ye üye olduğunuz an Belediyeden ki bütün görevlerimden istifa ederim” dediğini söyledi. Buna gerekçe olarak hayatının 3 Hilal gölgesinde geçtiğini kaydeden Yüksel, Adana’ya elinde bir çanta ile çok genç yaşlarda geldiğini ve kendisinin yeniden köyüne dönme adına bir duruş ortaya koyarak Zihni Aldırmaz’ın CHP serüveni hakkında ki tavrını ifade etti.

 

“TAMER BARIŞ TERKEŞLİ’NİN SAHTEKÂR OLDUĞUNU 4 YIL ÖNCE SÖYLEDİM”

 

Zihni Aldırmaz dönemi ve o döneme dair FETÖ Terör Örgütünün Büyükşehir Belediyesi içinde ki etkisine dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Ferat Yüksel, O dönemde Belediye içinde bu hain yapının asla etkili olmadığını ve süreç içinde işe alınan Uzman Çavuşluktan Zabıtaya geçişleri yapılan insanlar dahil olmak üzere yüzlerce kişinin soruşturulduğunu ve kendilerinin döneminde bir tane bile FETÖCÜ tespitinin yapılamadığını kaydetti. Yine o dönem FETÖ içinde yer aldığını ve etkin bir konumda olduğu yalanlarıyla Mustafa Tuncel ve Zihni Aldırmaz’a kendisini tanıtan, geçtiğimiz günlerde FETÖ BORSASI ile bilinen davada Adana 14. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında 25 yıl ağır hapis cezası verilen TAMER BARIŞ TERKEŞLİ’NİN bir sahtekâr olduğunu 15 Ocak 2016 tarihinde Emniyetteki gözaltı ifadesinde devletin kayıtlarına geçirdiğini söyledi.

 

ÖZGECAN ASLAN’IN KATİLİ SUPHİ ALTINDÖKEN’İN ÖLDÜRÜLME OLAYI

 

FETÖCÜ olmakla itham edilen Ferat Yüksel bunun tam aksine FETÖ adı altında yapılan bir kumpasla Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevine konulduğunu ve burada Ülkücü kimliği ile tanınan GÜLTEKİN ALAN ile birlikte aynı koğuşu paylaştığını anlattı. Halı saha futbol etkinliği kapsamında bir spor etkinliğinde olduğu anda aynı koğuşu paylaştığı GÜLTEKİN ALAN’ın toplumsal bir sese kulak vererek bir eylem gerçekleştirdiğini ifade eden Yüksel, bütün Ulusun yüreğini yakan ÖZGECAN ASLAN cinayetinin katili AHMET SUPHİ ALTINDÖKEN isimli şahsı öldürdüğünü söyledi. GÜLTEKİN ALAN’IN Ülkücü hassasiyete sahip birisi olduğunu söyleyen Yüksel, bu cinayette hiçbir dahlinin olmadığının bütün kamera görüntüleri ve diğer delilerle ortada olmasına rağmen çifte müebbet hapis istemiyle yeniden tutuklandığını belirterek, daha sonra hakkında açılan bu davadan beraat ettiğini sözlerine ekledi.

 

HÜSEYİN SÖZLÜ BU KENTTE BORÇLU OLDUĞUM ADAMLARDAN BİRİSİYDİ

 

Çalkantılar ve olaylarla dolu bir dönemin ardından 2014 Yerel seçimlerinde yine aktif bir rol üstlenen Ferat Yüksel, daha öncesinde Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde yakın ilişki içinde olduğu Hüseyin Sözlü’nün MHP’den Adana Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında maddi ve manevi üzerine düşen her şeyi yaptığını söyleyerek, hakkında bu anlamda ortaya atılan, “Hüseyin Sözlü’nün seçimleri kaybetmesi için Büyükşehir imkânlarını kullandı” iddialarına yanıt verdi. Hüseyin Sözlü’ye geçmişten gelen borcunun ve vefasının olduğunu kaydeden Yüksel, Adana Ülkü Ocakları Başkanlığı döneminde herkesin kendisine karşı çıktığı zamanlarda Sözlü’nün kendisine büyük destek verdiğini asla unutmadığını ve bundan mütevellit 2014 seçimlerinde Hüseyin Sözlü’nün ve MHP’nin kazanması için üzerine düşen maddi ve manevi bütün gücüyle destek verdiğinin önemle altını çizdi.

 

SÖZLÜ’NÜN HATASI BELEDİYEYİ AİLESİYLE YÖNETMESİYDİ

 

Hüseyin Sözlü’nün seçimleri kazanmasının ardından katıldığı bir TV programında kendisinin seçimlerde verdiği desteği bizzat söylediğine vurgu yapan Ferat Yüksel, ancak kendisinin ekibinde yer almayacağını yine aynı programda açıkladığını söyledi. Bu durumun kendisine olan ve geçmişten gelen gönül bağını asla zedelemediğini ifade eden Yüksel, seçimlerden sonra Hüseyin Sözlü’nün kendisine sarılarak “ Bir yere 2 assolist fazla, senin özgül ağırlığın biraz fazla ve sen varken bir ekip kuramam” diyerek kendisinin neden Hüseyin Sözlü’nün A Kadrosunda yer almadığını ifade ettiğini söyledi. Hüseyin Sözlü’nün duygusal bir karaktere sahip olduğunu bunun yanı sıra Ülkücü hassasiyetinin de üst seviyede olduğunu kaydeden Yüksel, bu yüzden Hüseyin Sözlü’nün Belediye Başkanlığı döneminde ailesinin Belediye yönetimine dair müdahalelerini engelleyemediğini ve bunun sonucu olarak ta 5 yıllık süreçte yaşanan seçim mağlubiyetinin yaşandığının önemle altını çizdi.

 

“2014 SEÇİMLERİNDE BİLAL ULUDAĞ’IN KAZANMASI İÇİN FİİLEN GÖVDEMİ KOYDUM”

 

2014 seçimlerinde Sarıçam bölgesinde MHP’nin seçimleri almasının önemli olduğunu bir kamuoyu araştırmacısı olarak çok önemsediğini ve bu noktada yaptığı çalışmalar neticesinde bu bölgede siyaseten yıpranmamış, yeni bir isimle yola çıkmak gerektiğini öngördüğünü ifade eden Ferat Yüksel, o dönem MHP Adana Milletvekili olan Seyfettin Yılmaz’ın tavsiyesiyle Avukat Bilal Uludağ ile tanıştığını kendisiyle bu aşamadan sonra bir kader birlikteliği içerisine girerek MHP’nin Sarıçam’da seçimleri alması için çok ciddi bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Sarıçam’da yapılan seçim çalışmaları kapsamında düzenlenen bir toplantıda, kalabalığa hitap etmesinden dolayı Adana Valiliği tarafından hakkında Devlet Memuru olması nedeniyle soruşturma dahi açıldığını söyleyen Yüksel, kendisi ve yol arkadaşlarıyla birlikte tek hedeflerinin Sarıçam üzerinde 3 Hilal bayrağının dalgalanması olduğunu dile getirdi.

 

“BİLAL ULUDAĞ KAZANCAĞINA İNANMIYORDU”

 

2014 seçimlerinde Sarıçam seçimlerinde katkı koyup koymadığına yönelik bir anekdot aktaran Ferat Yüksel, Meclis üyesi listesi yapıldıktan sonra Uludağ’ın kendisini arayarak acil bir görüşme talep ettiğini, görüşme esnasında “Bu meclis üyeliği listesiyle kazanma ihtimalimiz yok” dediğini, kendisinin ise bu seçimleri 10 puan farkla kazanacaklarını ve kendisine seçim programına devam etmesini söylediğini  ifade etti. Bilal Uludağ’ın bu konuşmada kendisine hayal gördüğünü söylemesi üzerine kendisinin cevaben  “Ben Ülkücüyüm hayal görürüm” dediğini, sonuç olarak ise seçimleri 9.7 puan farkla kazandıklarının önemle altını çizdi.

 

 

“SARIÇAM’IN KADROSU ŞAMPİYONLAR LİGİ GİBİ”

 

Bir Ülkücü olarak MHP’li bir Belediye Başkanı hakkında konuşmanın edepsizlik olduğunu ve kendisinin böyle bir duruma asla üşmeyeceğini ifade eden Yüksel, aynı şeyi Belediye Başkanının da düşünmesi gerektiğini, Bilal Uludağ’ın Ferat Yüksel ismini bir baskı unsuru olarak görüp şahsıyla alakalı konuşmaması gerektiğini söyledi. Sarıçam Belediyenin şu an ki idari kadrosunun adeta bir şampiyonlar ligi olduğunu belirten Yüksel, Belediye Başkan Yardımcıları Ragıp Bekaroğlu, Mustafa Pekel, Lütfü Doğan ve Mustafa Hakan Aslan’ın Adana Büyükşehir Belediyesinde birlikte çalıştığı ve bu isimlerle yıllara dayalı bir hukukunun olduğunu kaydeden Yüksel, bu anlamda Bilal Uludağ’ın bu kadrosundan büyük bir memnuniyet duyduğunu, Uludağ’ın polemiklerle değil, böylesine iyi bir ekiple Sarıçam’a yapacağı hizmetlerle gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

 

“MHP İL KONGRESİNDE BÜNYAMİN AVCI’YI DESTEKLEDİM”

 

MHP Adana İl Kongresinde yarışan 2 liste olan Bünyamin Avcı ve Mustafa İzgioğlu isimlerinin arasında Bünyamin Avcı lehine bir duruş ortaya koyduğunu söyleyen Yüksel, geçmişte Mustafa İzgioğlu ile uzun yıllar bir yol arkadaşlığının olduğunu ancak geçmişte tüm uyarılarına rağmen yapılan siyasi hatalardan ders alınmadığını gördüğü için kongrede Bünyamin Avcı tarafında saf tuttuğunu açıkladı.  Mustafa İzgioğlu’nun İl Başkanı iken kendi hataları yüzünden kaybettiği kongrenin rövanşını almak üzere yola çıktığını ancak gelinen süreçte kaybedilen kongreden bir ders alınmadığına şahitlik etmesinden dolayı İzgioğlu ve diğer isimlerle siyaset yapmama kararı aldığını kaydetti.

 

“MENDERES KUTLU VE AİLESİ ÜLKÜCÜ HAREKETE BÜYÜK KATKI KOYMUŞTUR”

 

Son günlerde Adanalı Ünlü İş Adamı Menderes Kutlu ile olan ilişkisiyle de gündemde olan Ferat Yüksel, Menderes Kutlu ile uzun yıllara dayalı bir dostluğunun olduğunu, aralarında kirvelik ile bir akraba bağı oluştuğunu, yaşanan son İl Kongresinde Menderes Kutlu ve ailesinin Bünyamin Avcı’yı desteklediğini söyledi. Kutlu ve ailesinin Ülkücü hareket için çok büyük hizmetleri olduğunun altını çizen Yüksel, Menderes Kutlu’nun cezaevinde olduğu dönemlerde gittiği her hapishanede sürekli ziyaret ettiğini, bu ziyaretler esnasında kendisiyle istişareler yaparak tecrübelerinden istifa ettiğini belirtti.

 

“ZEYDAN KARALAR’IN ADAYLIĞINI VE SEÇİMİ KAZANACAĞINI 2 YIL ÖNCESİNDEN SÖYLEDİM”

 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde hakkında çıkan CHP Adayı Zeydan Karalar’ı desteklediği yönünde ki iddialara da bir açıklık getiren Ferat Yüksel, seçimlerden 2 yıl önce Zeydan Karalar’ın yakın arkadaşı Tuncay Dikiliştaş’ın ofisinde bunu deklare ettiğini ve hatta CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer ile TBMM çatısı altında ki bir sohbette de bu görüşlerini aynen ifade ettiğini belirtti. Bu görüşmelerde ortaya koyduğu realist düşünceleri neticesinde Zeydan Karalar’ı desteklediği yönünde bir algı oluştuğuna dikkat çeken Yüksel, bu görüşlerini o zaman Cumhur İttifakı Adayı olan Hüseyin Sözlü’nün seçim karargahında veriler ve bilgiler ışığında ayrıca sunduğunu, bu duruma bir önlem alınması gerektiği ikazını da yaptığını açıkladı.

 

“ZEYDAN KARALAR BIRAKIN START VERMEYİ, STARTTAN ÇIKAMAMIŞTIR”

 

2019 Seçimleri öncesinde 5 yıllık Seyhan Belediye Başkanlığı dönemiyle bu kentte ayak seslerini duyuran Zeydan Karalar’ın seçimlerde ortaya koyduğu performans ile sonrasında ki performansının kendisini şaşırttığını belirten Yüksel, rakibi Hüseyin Sözlü’nün iyi bir strat verememesine karşın kendisinin bırakın start vermeyi starttan çıkamayarak büyük bir hayal kırıklığı oluşturduğunu ifade etti. Zeydan Karalar’ın bu kadar kötü bir yönetim sergileyeceğini kendisinin bile düşünmediğini ifade eden Yüksel, seçimlerden 2 yıl geçmesine rağmen halen Büyükşehir Belediyesinde bir Genel Sekreter atamasını bile gerçekleştiremediğinin önemle altını çizdi.

 

EN BAŞARILI İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI

 

Ferat Yüksel’in yaklaşık 2 saat 15 dakika süren programın sonunda kendisine yöneltilen Adana’da görev alan en başarışı İlçe Belediye Başkanlarının kim olduğu sorusuna ise, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir ve Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay cevabını verdi. Kocaispir için, hoşgörülü ve samimi yaklaşımıyla ciddi bir kamuoyu oluşturduğunu ifade eden Yüksel, Çay ile ilgili olarak ta kısıtlı bütçesine ve olanaklarına rağmen ses getiren hizmetleriyle Adana’da ön planda olduğunu söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri