Haber Detayı
15 Mart 2021 - Pazartesi 11:52
 
Hafta Sonu yasakları geri geliyor!
Gündem Haberi
Hafta Sonu yasakları geri geliyor!

Koronavirüsle mücadelede esnemeye gidilmesinin ardından koronavirüs vakaları özellikle büyükşehirlerde adeta fırladı. Risk haritasındaki değişimler son haftaların neredeyse geçtiğimiz 1 yılı 3 e katladı. Çok sayıda büyükşehirin bu hafta 'Kırmızı' olacağına kesin gözle bakılırken, Kırmızı'ya dönen şehirlerde yasaklar geri gelecek.

 


Koronavirüs günlük ve haftalık vaka tabloları ile risk haritasında korkutan sonuçlar ve değişiklikler görülmeye başlandı. Elde edilen son veriler yaklaşık 1 yıldır devam eden koronavirüsle mücadele sürecinde bambaşka bir tabloya geçildiği gösterdi. Tablolar 1 yılın toplamını geride bırakacak bir hareketliliğin şu an mevcut olduğunu gözler önüne serdi. Sağlık Bakanlığı verileri büyükşehirlerdeki korkutan tabloyu gözler önüne serdi. Bu arada bugün yayınlanacak Koronavirüs Risk Haritası'nda 9 ilin daha kırmızıya geçmesi bekleniyor...

 

9 il daha kırmızı kategoriye geçiyor

 

Koronavirüs risk haritasının iki haftada bir güncelleneceği belirtilmişti. Bugün de yeni haritanın açıklanması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan, 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren haritanın da güncellenmesi ile başta İstanbul olmak üzere Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Mersin, Kilis ve Artvin gibi "yüksek riskli" (turuncu) illerin, "çok yüksek riskli" (kırmızı) iller kategorisine geçmesi bekleniyor.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her gün açıkladığı koronavirüs vakalarına ilişkin gelişme ve risk haritasındaki değişimler son haftaların neredeyse geçtiğimiz 1 yılı 3 e katladığını gösterdi. Bakanlıkta yapılan değerlendirmelerde bu artışların 3 ana nedeni olduğunu ortaya koldu. Büyükşehirlerde vaka sayısını 3'e katlayan o 3 ana etken...

 

Artışın 3 nedeni var

 

Günlük vaka sayılarındaki hızlı artışın üç nedeni olduğu düşünülüyor. Bunlar;
- Kısıtlamaların esnetilmesi nedeniyle hareketliliğin artması
- İngiliz mutantının artık Türkiye geneline yayılmış olması
- Vatandaşların kurallara eskisi kadar uymaması olarak sıralanıyor.

 

Büyükşehirlerde 10 gündür önlenemeyen yükseliş var

 

İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde son 10 gündür vaka sayıları ile testlerdeki pozitiflik oranı sürekli artıyor.

 

Hastanelere başvuru yüzde 30 arttı

 

Polikliniklere başvurular da yüzde 30 arttı. Büyükşehirler başta olmak üzere vakalardaki hızlı artışın yoğun bakıma ve entübeye dönüşmesi ile ilgili bir endişe yaşanıyordu.

 

Doluluk oranını artırmıyor

 

Ancak sayısal artışa karşın bunun hastane doluluk oranlarına yansımadığı, kesin olmamakla birlikte hastalığın seyrinde bir hafifleme olduğu gözleniyor.

 

İngiliz mutasyonu tabloyu 3 katına çıkardı

 

Yapılan filyasyon çalışmalarında İngiliz mutantı virüsün evde bulaşları önceki döneme göre 3 kat artırdığını gösteriyor.


Hafta sonu sokağa çıkma yasağı geri geliyor

 

Bu nedenle önümüzdeki dönem mavi dışındaki tüm illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına geri dönülmesinin düşünülebileceği belirtiliyor.

 

Rahatlama Mayıs'ta

 

Önümüzdeki haftalarda günlük vaka sayılarının 20 binleri geçebileceği belirtiliyor. Ancak mayısla birlikte havaların, toplumsal bağışıklık ve aşının etkisi ile Türkiye genelinde vaka sayılarında bir gerileme bekleniyor. Yaz ise biraz daha rahat geçecek.

 

Vaka sayısı bir günde 15 binden 13 bine geriledi

 

Türkiye'de son 24 saatte 132 bin 425 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 378 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 68 kişi hayatını kaybetti. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

 

Buna göre, son 24 saatte 132 bin 425 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 378 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 68 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 852 oldu.

 

Son 24 saatte 15 bin 516 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşenlerin sayısı 2 milyon 701 bin 76'ya yükseldi. Test sayısı 35 milyon 126 bin 3'e ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 879 bin 390, vefat sayısı 29 bin 489, ağır hasta sayısı 1392 oldu.


Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 51,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62,4, ventilatör doluluk oranı yüzde 31, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri