Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 00:30
 
İşte skandal ESKİ VEKİLLER BİLDİRİSİNE imza atan 4 Adanalı Vekil!
Siyaset Haberi
İşte skandal ESKİ VEKİLLER BİLDİRİSİNE imza atan 4 Adanalı Vekil!

Üç gün önce 126 eski büyükelçinin Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi’yle, önceki gün 104 emekli amiralin yine Montrö’yle ilgili açıklama yapmasının ardından bu kez de eski milletvekilleri bir bildiri yayımladı.

 

Bildiriye geçmiş dönem Adana milletvekillerinden Gaye Erbatur, İbrahim Özdiş, Turgay Develi ve Hulusi Güvel de imzaladı. 

 

“Cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz! Kanal İstanbul yapılamaz! Montrö tartışmaya açılamaz!” başlıklı bildiri metni şöyle:

 

Önce 126 eski büyükelçi Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi'yle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Ardından 103 emekli Amiral görüşlerini bildirdi. Kişi grup ya da kurumların ülke çıkarları söz konusu olduğunda, görüş açıklamalarından daha doğal ne olabilir? Bu hem haktır hem de yurttaşlık görevidir. İstanbul Sözleşmesinin Anayasaya aykırı biçimde Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmesinin verdiği cesaretle hızlandırılan, Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi tartışmalarının geldiği nokta, bu açıklamaları zorunlu kıldı.

 

Lozan'dan sonraki en büyük başarı 

 

Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik çeşitli emeller taşıyan devletlerin çıkarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul'da ısrar edilmesini, Atatürk Türkiye’sinin Lozan Antlaşması’ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan, İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğimizi sağlayan, Montrö Sözleşmesi’nin tartışılmaya açılmasını, öneminin azaltılmasını biz de doğru bulmuyoruz.

 

Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerini, Anayasanın değiştirilemez maddelerini sahiplenmek, ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda kamuoyunu bilgilendirmek, temel bir anayasal haktır. Anayasal hakların güvencesi olması gerekenlerin, toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmaları kabul edilemez.

 

Darbecilikle suçlanmalarını kınıyoruz

 

Çoğulcu demokrasinin gereği olarak en doğal yurttaşlık hakkını kullanıp, Kanal İstanbul ve Montrö konusundaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşan kişi ve gruplara yönelik tehdit, suçlama, saldırı korkutma, sindirme ve soruşturma gibi girişimler, yurttaşlık haklarını ipotek altına almaktır. Bu yaklaşımı ve bu girişimleri kınıyor, hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkeleri ve temel felsefesi ve kurumları vicdansız darbelerle yıkılmaya çalışılırken, düşünce açıklama hak ve özgürlüğünü kullanan kişilerin darbecilikle suçlanmasını, baskı altına alınmasını esefle karşıladığımızı kamuoyuna duyururuz. Saygılarımızla.

 

A.İhsan Köktürk / ZonguldakA.Kemal Kumkumoğlu / İstanbulAli Rıza Öztürk /MersinAbdülrezzak Erten / İzmirAhmet Güryüz Ketenci /İstanbulAhmet Küçük / ÇanakkaleAhmet Toptaş / AfyonAlaaddin Yüksel / İzmirAli Ahmet Ertürk / EdirneAli Aslan / MuğlaAli Haydar Erdoğan / İstanbulAli Oksal / MersinAli Özcan / İstanbulAli Özgündüz / İstanbulAli Rıza Bodur / İzmirAli Rıza Ertemur / DenizliAltan Tuna / ÇanakkaleAtilla Kart /KonyaAhmet Tan / İstanbulBarış Can / SinopBekir Yurdagül / KocaeliBinnaz Toprak / İstanbulBülent Baratalı / İzmirCevdet Selvi / Eskişehir/KocaeliCumhur Yaka / MuğlaÇetin Soysal / İstanbulDilek Akagün / UşakDurdu Özpolat / KahramanmaraşEnis Tütüncü / TekirdağErdal Aksünger / İzmirErdal Karademir / İzmirErgün Aydoğan / BalıkesirEsfender Korkmaz / İstanbulFahrettin Üstün / MuğlaFeramuz Şahin / TokatFikri Sağlar / MersinGökhan Durgun / HatayGüldal Mumcu / İzmirGüldal Okuducu / İstanbulHakkı Ülkü / İzmirHalil Ünlütepe / AfyonHasan Ören / ManisaHaşim Oral / DenizliHulusi Güven / Adana Hüsnü Bozkurt / KonyaHasan Gemici / >Zonguldak İbrahİm Özdiş /Adanaİ smail Değerli / Ankaraİsmail Özay / Çanakkaleİzzet Çetin / Kocaeli/AnkaraKemal Anadol / İzmirKemal Ekinci / BursaMehmet Boztaş / AydınMehmet Hilal Kaplan / KocaeliMehmet Kesimoğlu / KırklareliMetin Arifağaoğlu / ArtvinMustafa Kul / ErzincanMustafa Özyürek / İstanbulNadir Saraç / ZonguldakNamık Havutça / BalıkesirNecati Yılmaz / AnkaraNecla Arat / İstanbul Nevin Gaye Erbatur / Adana Nur Serter / İstanbulOğuz Oyan / İzmirOrhan Düzgün / TokatOrhan Eraslen / NiğdeOrhan Sür / BalıkesirOrhan Ziya Diren / TokatOsman Korutürk / İstanbulÖmer Çiftçi / AnkaraRasim Çakır / EdirneSacit Yıldız / İstanbulSalih Gün / KocaeliSedat Uzunbay / İzmirSelahattin Karaahmetoğlu / GiresunSelçuk Ayhan / İzmirSelehattin Öcal / AnkaraSena Kaleli / BursaSüleyman Çelebi / İstanbulSüleyman Genç / İzmirŞahin Mengü / ManisaŞevket Arz / TrabzonŞevki Kulkuloğlu / KayseriŞinasi Öktem / İstanbulŞükrü Babacan / KırklareliŞükrü Sina Gürel / İstanbulTolga Çandar / MuğlaTuncay Ercenk / AntalyaTurgay Develi / AdanaTurgut Dibek / KırklareliTürkan Miçoğulları / İzmirUluç Gürkan / AnkaraVedat Yücesan / EskişehirVezir Akdemir / İzmirYaşar Ağyüz / GaziantepYılmaz Kaya / İzmir

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri