Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 20:38
 
İşte yasakların kaldırıldığı iller... ADANA SARI LİSTEDE!
Siyaset Haberi
İşte yasakların kaldırıldığı iller... ADANA SARI LİSTEDE!

TÜRKİYE'de normalleşme sürece son dakika açıklaması ile duyuruldu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı orta ve düşük riskli illerde kaldırıldı. O illeriSağlık Bakanı Fahrettin Koca bir haritayla paşlaştı.Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde Türkiye'nin beklediği normalleşmeye ilişkin yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan kararları basın toplantısı ile duyurdu. Herkesin merak ettiği hafta sonu yasağı bazı iller için bitti. Bu hafta sonundan itibaren düşük ve orta riskli illerde hafta sonu yasakları kalktı. Yüksek ve çok yüksek risk taşıyan illerde ise yasaklar sürecek. Akşam saat 21.00'dan sabah 05.00'e kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı ise tüm illerde bir süre daha devam edecek. 

 

Peki hangi illerde sokağa çıkma kısıtlaması kalktı, orta ve düşük riskli iller hangileri? Bu sorunun yanıtı da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Bakan Koca illerin risk durumunu gösteren haritayı yayınladı. Buna göre iller risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Aşağıdaki haritayı da Bakan Koca yayınladı. Haritada mavi ve sarı olan iller hafta sonu yasağının kalktığı yerler. Turuncu ve kırmızı olan illerde ise yasak sürecek. 

 

İşte haftasonu sokağa çıkma yasağının kalktığı illeri gösteren harita:

 

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

 

Aksi bir durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerde kısıtlamalar genişletilebilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek.

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. 

Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek. 

İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.

Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında 50 kapasite ile sürdüreceklerdir.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri