Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 14:27
 
Necdet Ünüvar 15 Temmuz'u dünyaya anlatıyor...
Kültür Haberi
Necdet Ünüvar 15 Temmuz'u dünyaya anlatıyor...

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında savaş uçaklarının hedefi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yaşananların tüm ayrıntılarıyla anlatıldığı AK Parti 23, 24, 25 ve 26. Dönem Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın “Gazi Meclis’te O Gece” kitabı, toplamda 41 bin adet olarak 9  dilde daha yayımlandı.

Milyonlarca vatandaşı meydanlara davet eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o gece TBMM'yi açan Dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın takdim yazılarının bulunduğu Gazi Mecliste O Gece kitabı ilk defa Mart 2017'de TBMM tarafından basıldı. İlk 2 baskıdan sonra TBMM Başkanlığının PTT’nin katkılarıyla Türkçe ve İngilizce olarak toplamda 18 bin adet bastırdığı eser, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçekleştirdiği darbe kalkışmasının tüm dünyaya daha iyi anlatılabilmesi için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca, Boşnakça, Rusça, İspanyolca ve Arnavutça’ya tercüme edildi.

 

 

Kitabın çevirileri, TİKA öncülüğünde, akademisyenler ve ilgili dilin konuşulduğu ülke vatandaşı editörler tarafından yapıldı. Yaklaşık 45 gün süren çeviri sürecinin sonunda, esere son şekli verilerek baskı işlemine geçildi. 230 sayfalık eserin dizgi ve baskı süreci ise 12 gün sürdü.

İlk iki baskısı TBMM tarafından toplam 5 bin adet basılan “Gazi Meclis’te O Gece” kitabının farklı dillere tercüme edilen yeni baskısından ise toplam 18 bin adet basıldı.

Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın daha önce Ankara’da bulunan 120 civarında yabancı misyon temsilcisine imzalayıp gönderdiği eserin yeni baskısı, hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümüne yetiştirildi. TİKA, eseri, dünyanın dört bir yanında bulunan temsilcilikleri aracılığıyla yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına ve diplomatik misyonlara ulaştırmaya başladı.

Eserin yeni baskısını TBMM’de yapılan 15 Temmuz Anma Programı’nda Meclis Başkanı Binali Yıldırım’a da takdim eden Ünüvar, yapılan tercümelerle, o gece millet iradesinin temsil edildiği Meclise yapılan terör saldırısının tüm dünyaya daha iyi anlatılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Mecliste o gece neler yaşandığının, milletvekillerinin anlatımlarıyla anbean yer aldığı kitabın, 15 Temmuz akşam saatlerinden 16 Temmuz sabahına kadar geçen süreyi içine alan bir akış şeması içerdiğini ifade eden Ünüvar, kitabın,  15 Temmuz gecesi Mecliste yaşananları tarihe not düşmek adına, bizzat yaşayanların gözüyle kaleme alındığını belirtti. Ünüvar, “Başlangıcı karanlık ama sonu aydınlık o günün yaşandığı tek mekân TBMM değildi. O anları yaşayanlar da sadece o gece Mecliste bulunanlardan ibaret değildi. O gece Türk milleti tarih yazdı, istedim ki tarih de bu aziz milleti yazsın. Kitabı hazırladık, sağ olsun TİKA da 8 dile daha tercüme etti. Çok da güzel oldu. Hain darbe girişimi, çeşitli dillere yapılan bu çevirilerle artık daha fazla insana anlatılabilecek. Kitabımızı farklı dillerde yayınlayarak 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin bütün dünyaya duyurulmasını sağlayan TİKA Başkanı Serdar Çam ve PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri