google-site-verification=9o-PCanu17uNkRFRXfnrpvdGm4PqEkdFSkECFs4oyw4
Haber Detayı
01 Eylül 2021 - Çarşamba 11:54
 
Yeni Adli yıl içinde beklenen İDDİANAME...!
Gündem Haberi
Yeni Adli yıl içinde beklenen İDDİANAME...!

Adana BŞB Başkanı Zeydan Karalar’ın Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği ve usulsüz olduğu ileri sürülen bir arsa satışı yüzünden savcılıkça hazırlanması gereken iddianameden halâ ses seda yok. 
 
İçişleri Bakanlığı’nın 1 Aralık 2020 tarih ve 21287 sayılı yazısıyla gönderilen dosyada, İçişleri Bakanının 11 Haziran 2020 tarih Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının 2020/133 sayılı soruşturma izni verilmesi kararı çıkmıştı. Bu soruşturmanın ardından hazırlanmakta olan iddianamenin son aşamasına geldiği öğrenilse de ciddi bir adım atılmış değil. İddianamenin ne zaman tamamlanacağı ve yargı sürecinin başlayacağı merak ediliyor. 
 
İddianamenin kabulü halinde yargılanacak isimler: 
 
Zeydan Karalar, Ulaş Toros, Bayram Bilgin, Düzgün Sevgili, Hüseyin Başçı, İlker Dönmez, Orhan Tuma ve Teoman Urhan. 


 
İMAR RANTI İDDİASININ AYRINTISI ŞÖYLE: 


 
Adana’da imar rantı en yüksek bölgelerden biri: Türkmenbaşı.
 
Bulvar üzerinde 4 bin 594 metrekarelik bir arsa vardı. Bu arsanın 4 bin 339 metrekaresi Seyhan Belediyesi’nin tapulu malıydı. İmar durumu ise yine Adana’da en yüksek yoğunluk olan 2.40 emsal. 245 metrekarelik hisse ise Ali Dönmez isimli vatandaşın.
 
Sarus Gayrimenkul Emlak Reklamcılık İnşaat Ticaret Anonim Şirketi  uyanıklık yaparak vatandaşa ait 245 metrekarelik arsanın 10 metrekaresini 14 Haziran 2013 tarihinde satın alıyor.


 
10 METREKARE İLE BAŞLAYAN ARSA RANTI...


 
10 metrekarelik hisse sahibi Sarus firması, Seyhan Belediyesi’ne müracaat ederek arsanın tamamını almak istediğini beyan ediyor.
 
Dönemin Belediye Başkanı Azim Öztürk 21 Ağustos 2013 tarihinde bu arsanın değerinin belirlenmesi amacıyla bir takdir komisyonu oluşturuyor.
 
21 Ağustos 2013 tarihinde belediye takdir komisyonu arsanın metrekare fiyatını 2 bin 850 lira olarak belirliyor.
 
Sarus firması fiyatın yüksek olduğunu belirterek mahkemeye başvuruyor.
 
Adana 2. Asliye Hukuk Mahkemesi  o tarihlerde söz konusu arsanın metrekare fiyatını 2 bin 132 lira olarak belirliyor. Azim Öztürk tapusu belediyeye ait bu arsayı değerinin altında fiyata satmıyor.
 
2014 seçimlerinde CHP adayı Zeydan Karalar Seyhan Belediye Başkanı seçiliyor.


 
SARUS+ARMA İNŞAAT ZEYDAN’I BEKLEMİŞ


 
Sarus firması bekliyor, taa ki Başkan Zeydan Karalar seçilene kadar. 
 
Karalar, Belediye Encümeni’ne malum arsanın satışıyla ilgili karar alınması talimatını veriyor. 24 Ocak 2018 tarihinde Ulaş Toros başkanlığında toplanan Seyhan Belediye Encümeni, 124 sayılı kararı ile Adana’nın en değerli arsasının Sarus firmasına satışı yönünde  karar alıyor. 6 gün sonra da Kıymet Takdir Komisyonu alelacele toplanıyor.
 
Azim Öztürk’ün başkan olduğu 2013 yılında bu arsayla ilgili metrekare fiyatını 2 bin 850 lira değer belirlenmişti ya, hani. 
 
5 yıl sonra Zeydan Karalar’ın başkanı olduğu Seyhan Belediyesi’nin kıymet takdir komisyonu aynı arsanın metrekare fiyatını 1950 lira olarak tesbit ediyor. 
 
30 Ocak 2018 tarihli takdir komisyonu kararından bir hafta sonra belediyenin kat karşılığı müteahhite verse kasasına en dip rakamlarla 43 milyon lira girmesi mümkünken; dönemin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu arsayı 8 milyon 461 bin liraya Sarus firmasına satıyor. Para belediye hesabına girer girmez de tapu devri gerçekleşiyor.
 
Sessiz sedasız gerçekleşen bu satış, aslında bir büyük talan ve peşkeşin saklanması mıydı?
 
İşte; Adana’ya gelen İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişleri Zeydan Karalar dönemini incelerken bu büyük skandalı da ortaya çıkarıyor.
 
Titiz bir soruşturma, alınan ifadeler ve evraklar üzerinde yapılan inceleme neticesinde kamuyu zarara uğratmak, görevi kötüye kullanma suçlarını tespit ediyor.
 
İçişleri Bakanlığının 1 Aralık 2020 tarih ve 21287 sayılı yazısıyla gönderilen dosya İçişleri Bakanının 11 Haziran 2020 tarih Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının 2020/133 sayılı soruşturma izni verilmesi kararı çıkıyor.
 
Böylece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla dönemin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ulaş Toros, Bayram Bilgin, Düzgün Sevgili, Hüseyin Başçı, İlker Dönmez, Orhan Tuma ve Teoman Urhan hakkında soruşturma izni veriliyor.


 
DANIŞTAY İTİRAZLARINI REDDETTİ 


 
Bu karar sonrası yukarıda yer alan isimler Danıştay 1. Dairesi’ne itiraz ederek soruşturma izninin iptalini istiyor.
 
Danıştay 1. Dairesi 2020/1873 nolu kararı ile bu dosyada iddia edilen suçların somut bir şekilde olduğunu itirazların tamamının reddedilerek dosyanın gereğinin yapılması için Adana Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar veriyor.

 


 
Bu büyük vurgun dosyası şu anda Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nda.


 
Yakında ifadeler alınacak, belki de gözaltılar olacak ve sonuçta Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanacak iddianame ile yargılama başlayacak.
 

 
Düşünsenize; 2013 yılında AK Partili Azim Öztürk Belediye Başkanı ve bu arsayla ilgili Sarus  firmasına net tavır koyuyor. AK Parti’ye yakın isimler olmalarına rağmen kamunun hakkını koruyor ve “Eğer satın almak istiyorsanız metrekare fiyatı 2 bin 850 lira” diyor. 
 
Ve, bu değerli kupon araziyi (yoğunluk emsal 2.40 konut-ticaret imarlı) beleşe kapatma derdindeki Sarus arsayı almıyor, satış yapılmıyor.
 
Aradan 5 yıl geçiyor CHP’li Zeydan Karalar aynı arsa için 1950 lira metrekare fiyatı belirliyor ve yangından mal kaçırırcasına satışı gerçekleştiriyor.


 

SARUS VE YİNE ARMA İNŞAAT...


 
Sarus Gayrimenkul Emlak Reklamcılık İnşaat Ticaret Anonim Şirketi iki firmanın bir araya gelmesiyle kurulan bir ortaklık.
 
Arma İnşaat ve AK Partili Meclis üyesi Hasan Dönmez’in oğlunun ana ortaklığındaki Sarus firması. Bunlardan Arma İnşaat'a ayrı bir paragraf açmak gerekecek. 

 

KAYNAK : www.objektifa.com 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri