Adana'da 18 yıldır yetiştiriyor Gramı 60 TL'den satılıyor

Adana'da 18 yıldır yetiştiriyor... Tek tek toplanan safranın gramı 60 TL'den satılıyorİki dönümden sadece 500 gram çıkıyor, gramı 60 TL'den alıcı buluyor. Kozan'da 18 yıldır safran üretimi yapan Ali Gök, yılın ilk safran hasadını gerçekleştirdi

Haber albümü için resme tıklayın

Gramı 60 TL olan ve 2 dönümden 500 gram elde edilen safran çiçekleri tek tek toplanıyor tel tel ayrıştırılarak gramla satılıyor.

2 dönüm arazide safran ekimi yapan üretici Ali Gök, bölgede tıbbı aromatik bitki üretiminde örnek üretici olarak nitelendiriliyor. Anadolu safranı üretiminde ihracat kapılarını aralamak isteyen Ali Gök yılın ilk hasatını Kozan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdi.

Gök, bu yıl safranın gramının 60 TL'den alıcı bulduğu belirterek baharat, ilaç sanayi ve kozmetik başta olmak üzere bir çok alanda kullanıldığını kaydetti. Safranın ihracat için önemli bir tıbbı aromatik bitki olduğunu kaydeden Gök safran çiçeklerinin içerisinde bulunan 3 telin çok değerli, yaprağının ve sarı tozlarının da şifalı olduğunu söyledi."Bölge çiftçilerine örnek"Kozan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Erdoğan, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da uzun bir zamandır safran üretimi yapan Ali Gök üreticimizin safran hasadına katıldık.

Bu sene de güzel verimli hasat dönemi bekliyoruz. Ali Bey bu konuda önder çiftçilerimizden. Tıbbi aromatik bitkilerinin üretiminin ne kadar önemli olduğunun yayım çalışmalarını uzun zamandır yapmaktayız. Ali Bey bölgemiz çiftçilerine bu konuda örnek olmaya devam ediyor. Ali Bey'i örnek alarak tıbbi aromatik bitkilerin üretim ve ekim alanlarını genişleyerek yaygınlaştırabiliriz" dedi.Hedef safran ihracatı18 yıldır aralıksız safran yetiştirdiğini söyleyen Ali Gök, şunları kaydetti:"Pazar sıkıntımız var ama elimizde yüksek derece soğan var. 2 dönümde yarım kilo safran hasadı oluyor. Bu alanı daha da genişletmek istiyorum. Hedefimiz ihracat. Şuan gramı 60 TL'den toptan satılıyor. İhracat olursa daha güzel olur. Yaprakları şifa, kozmetikte kullanıyor, özü baharatta kozmetikte kullanılıyor. Her derde deva bir bitki ve çok değerli" diye konuştu.

17 Kas 2022 - 19:41 Adana/ Kozan- Yaşam