Ceyhan'da Uyuz hastalığı tehlikesi

Uyuz vakalarında başta Adana Merkez olmak üzere Ceyhan'da artışın devam ettiği görüldü. Dünyanın her yerinde gözlenebilen, cinsiyet ve yaş ayrımı yapmayan, her sosyoekonomik düzeyde ortaya çıkan bulaşıcı deri hastalığı uyuz, derinin üst tabakalarına yerleşerek çeşitli şikayetlere yol açıyor ve kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Ceyhan Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezine başvuranların sayısında ciddi artışlar olunca Başta Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve Ceyhan ilçe Toplum Sağlığı tarafından çalışma başlatıldı. İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri önümüzdeki süreçte halkı bilgilendirmek amacıyla mahalle mahalle gezerek vatandaşları bilinçlendirecekleri kaydedildi. Kalabalık ortam ve aile içi bulaşa dikkat çeken uzmanlar, en ufak bir kaşıntının ötelenmeyerek erken tanı ve tedavi için doktora başvurulması uyarısında bulunuyor. Pandemi sürecindeki normalleşme sonrası sıkça görülen uyuz vakalarında; tanı konulan hastaların aynı ortamda yaşadığı kişilerle birlikte izole olup, tedavi sürecine girmesi de öneriliyor.

HASTALIK İNSANLARA NASIL BULAŞIR?

Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuzun en önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınması ile artar ve kişiyi uykudan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafiftir. Kaşıntı genellikle el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, bilekler, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir. Hastalığın en belirgin bulgusu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğinin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünellerdir. Kişilerde özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı ve deride görülen içi su dolu keseciklerin görülmesi uyuz şüphesini arttırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.

HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz olan kişi ile birlikte yaşayan kişilerin de aynı zamanda tedaviye alınması son derece önemlidir. Özellikle aile bireylerinin kaşıntısının olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka birlikte tedavi olması gerekir. Aynı anda tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kişiden kişiye bulaşmaya devam edecektir. Uyuz hastası ve evde beraber yaşadığı kişiler tarafından kullanılan giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir. Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalıdır. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması gerekir. Ayrıca zemin ve mobilyalar elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

17 Kas 2022 - 20:17 Adana/ Ceyhan- Sağlık