Adanalı her seçmen 22 lira verirse SMA'lı bebek kurtuluyor!

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası bebeklerin hayatta kalması için Adanalı her seçmen 22 lira verirse 33 milyon lira tutarındaki ilaç alınabiliyor.

Türkiye’de yaklaşık 300’e yakın SMA hastası bulunuyor. Adana’da ise 10 SMA hastası bebek bulunurken, bunların 8’nin valilik onaylı yardım kampanyası var diğer 2 tanesi ise yardım toplama başvurusunu yaptı. SMA hastası çocukların hayatta kalmasını sağlayacak SGK tarafından karşılanmayan ilaç ise 2.1 milyon dolar. Yani Türk lirasıyla yaklaşık 33 milyon lira yapıyor. Bu parayı toplamak aileler için çok zor oluyor. Üstelik bu miktar Türkiye’deki kurun sürekli yukarı doğru tırmanmasından dolayı artıyor. Aileler daha kampanya yaparken ilaç sürekli zamlanıyor. Ailelerin 33 milyon lirayı kampanya ile toplamaları pek mümkün görünmüyor.

2019 verilerine göre Adana’da 1 milyon 536 bin 508 seçmen bulunuyor. Her Adanalı seçmen sadece 22 lira verdiğinde bir Adanalı SMA hastası bebeğin hayatı kurtuluyor. Her Adanalı seçmen yaklaşık 250 lira bağış yapsa bu gün Adanadaki 10 SMA hastası bebek de hayata kalabilir.

Bu nedenle tüm Adanalı siyasetçileri, Adanalı iş adamlarını, Adanalı sanatçıları, Adanalı futbolcuları, tüm Adanalı ünlüleri, Adanalı oda vakıf ve sivil toplum kuruluşu başkanlarını Adanalı SMA’lı bebeklere yardım yapmaya davet ediyoruz.

Valilik yardım kampanyası izni olan 8 SMA hastası bebeklere biner lire yardım yaptık. Haydi Adanalı sende taşın altına elini koy ve SMA’lı hasta bebeklerimiz hayatta kalsın.

19 Kas 2022 - 11:59 Adana- Gündem