Altın fiyatlarında düşüş!

Altın fiyatları, Fed'in çeşitli yöneticilerinin "Faiz artırımları devam etmeli" açıklamalarıyla güç kazanan doların etkisiyle değer kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 1 yılın zirvesini gören gram altının gerileyişi sürüyor.

Altın fiyatları, Fed'in çeşitli yöneticilerinin " Faiz artırımları devam etmeli" açıklamalarıyla güç kazanan doların etkisiyle değer kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 1 yılın zirvesini gören gram altının gerileyişi sürüyor.

Fed yetkillileri tamamen enflasyonu düşürmeye odaklandıklarını söyledi. Bu da faiz artışlarının süreceği beklentilerine neden oldu. Bu açıklamalar dolara değer kazandırırken, altın fiyatlarını da düşürdü.

Merkez bankalarının enflasyon ve küçülme endişeleriyle agresif faiz artışlarına yönelmesi ile yükselen dolar ve alternatif getiriler altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmuştu.

Fed'in bölge başkanlarından gelen doları destekleyici açıklamalar altın fiyatlarını geriletiyor. İçerde gözler Perşembe günü TCMB'nin açıklayacağı faiz kararında olacak. TCMB'nin politika faizini yüzde 9'a indirmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta 1 yılın zirvesini gören gram altın salı gününe 1.038 TL'den başlıyor.

Çeyrek altın 1.721 TL

Cumhuriyet altını 6.861 TL

Yarım altın 3.443 TL

ONS altın 1.735 dolardan alıcı buluyor. 

23 Kas 2022 - 09:17 Adana- Ekonomi